Trwa ładowanie...
d2e9jk9

W XI za obniżką stóp o 50 pb Belka, Bratkowski, Chojna-Duch i Zielińska-Głębocka - NBP

02.01. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 7 listopada za obniżeniem stóp procentowych o 50 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta...

Share
d2e9jk9

02.01. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 7 listopada za obniżeniem stóp procentowych o 50 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch oraz Anna Zielińska-Głębocka - wynika z opublikowanych w środę przez NBP wyników głosowań Rady.

Przeciwko obniżce stóp o 50 pb byli: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca oraz Jan Winiecki.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w listopadzie stopy procentowe o 25 pb. Zgodnie z opublikowanym w środę najnowszym numerem Monitora Sądowego i Gospodarczego za obniżeniem stóp procentowych o 25 pb głosowali wówczas: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki oraz Anna Zielińska-Głębocka. Przeciwko obniżce byli Zyta Gilowska, Adam Glapiński oraz Andrzej Kaźmierczak.

d2e9jk9

W grudniu RPP ponownie obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Na posiedzeniu złożono także wnioski o obniżenie stóp o 150 pb i o 50 pb. Wnioski te nie zostały przyjęte.

Obecnie stopa referencyjna NBP w skali rocznej wynosi 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 8-9 stycznia.

Od kwietnia 2011 roku Narodowy Bank Polski publikuje treści wniosków dotyczących stóp procentowych wraz z rozkładem głosów członków Rady. W przypadku, gdy wniosek nie został przyjęty - po upływie 6 tygodni od dnia głosowania, zaś w przypadku podjęcia uchwały dotyczącej stóp procentowych - po ogłoszeniu wyników głosowania nad uchwałą w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli na posiedzeniu RPP, oprócz przyjęcia uchwały dotyczącej stóp procentowych, głosowano nad innymi wnioskami, które nie uzyskały większości, wówczas wyniki głosowania nad tymi wnioskami są publikowane przez NBP po ogłoszeniu wyników głosowania nad podjętą uchwałą w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.(PAP)

jba/ osz/

d2e9jk9

Podziel się opinią

Share
d2e9jk9
d2e9jk9