Trwa ładowanie...

"Wahania kursu PLN niebezpieczne dla stabilności finansowej Polski"

Wahania kursu złotego oraz wzrost awersji do ryzyka mogą być niebezpieczne dla stabilności finansowej państwa - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Wahania kursu PLN niebezpieczne dla stabilności finansowej Polski"Źródło: Jupiterimages
d36kd9i
d36kd9i

Wahania kursu złotego oraz wzrost awersji do ryzyka mogą być niebezpieczne dla stabilności finansowej państwa - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Proszę zwrócić uwagę, że oprocentowanie polskich obligacji jest bardzo wysokie. W przypadku jakiegoś wahnięcia kursu złotego i sentymentu do stabilności obligacji skarbowych nagle ten kapitał portfelowy będzie odpływał i nastąpi klasyczne bankructwo w kraju całego państwa - powiedział Kaźmierczak w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Dodał, że dane, jakimi dysponuje Rada Polityki Pieniężnej, wskazują na "zatrważający stan finansów publicznych państwa".

- Zwłaszcza - co jest bardzo ciekawe - dotyczy to tej części zadłużenia finansów publicznych, która jest wyrażona w walutach obcych. Zadłużenie samego sektora rządowego, czyli państwa, na koniec pierwszego kwartału 2010 r. w tych walutach wynosiło 69 mld euro. A jest to oczywiście niewielka część całego zadłużenia. Więc sytuacja jest zatrważająca. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kurs wynosi 1,3 dolara za jedno euro, otrzymamy wówczas około 90 mld dolarów zadłużenia państwa - powiedział.

d36kd9i

Kaźmierczak uważa, że działania rządu w zakresie reformy finansów publicznych są niewystarczające.

- To polityka przykrywania trudności. Polega ona na tym, żeby do przyszłych wyborów parlamentarnych trochę ten deficyt zwiększyć i z tym zadłużeniem sektora publicznego utrzymać się poniżej granicy 55 procent. Równocześnie chodzi jednak o to, żeby nie trzeba było podejmować w tym okresie pewnych bardzo niepopularnych decyzji, które oczywiście zmniejszą elektorat Platformy Obywatelskiej - powiedział.

Wcześniej członek RPP informował, że deficyt sektora finansów publicznych według ESA'95 w 2010 roku wyniesie 7,8 proc. PKB wobec 7,1 proc. w 2009 roku. (PAP)

d36kd9i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36kd9i