Trwa ładowanie...
d1uwuyq

Wall Street: spadki w reakcji na słabe dane z rynku pracy w USA

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki indeksów w reakcji na zaskakująco słabe dane z amerykańskiego rynku pracy w czerwcu, które rozwiały nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze.
Share
d1uwuyq

Inwestorzy czekają z uwagą na rozpoczynający się w poniedziałek sezon wyników kwartalnych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,49 proc. do 12.657,20 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,45 proc. i wyniósł 2.859,81 pkt.

d1uwuyq

Indeks S&P 500 spadł o 0,7 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.343,80 pkt.

Departament Pracy podał w piątek, że stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 9,2 proc., wobec 9,1 proc. w maju. W czerwcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 18 tys., a liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 57 tys.

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia w czerwcu w USA wyniesie 9,1 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 105 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 132 tys.

Dwa tygodnie temu słabsze dane makro popchnęły w dół wyceny akcji, do poziomów bliskich tegorocznych minimów. W ubiegłym tygodniu rynek odreagowywał, a DJI miał najlepszy tydzień od dwóch lat w reakcji na sygnały ożywienia gospodarki. W czwartek główne indeksy zamknęły się blisko tegorocznych rekordów.

d1uwuyq

Wygląda jednak na to, że szczyty osiągnięte 29 kwietnia na jakiś czas pozostaną niepobite.

Pomimo słabych danych z rynku pracy, analitycy ciągle oczekują dobrych wyników amerykańskich spółek. W poniedziałek sezon wyników kwartalnych tradycyjnie rozpocznie Alcoa. W piątek jej akcje zniżkowały o ponad 1 proc.

Zdaniem analityków słabe perspektywy makroekonomiczne mogą odwrócić uwagę inwestorów od ewentualnych pozytywnych wyników firm.

- To będzie kwartał, w którym wyniki nie będą decydowały o kierunku rynku. Sektor korporacyjny jest silny, ale był też taki w 2007 roku - powiedział Brian Gendreau, analityk Cetera Financial Group.

d1uwuyq

O ponad 2 proc. zniżkowały w piątek akcje spółek Caterpillar Corp., General Electric Co., Cisco Systems Inc.

Podobną przeceną objęte były akcje Bank of America Corp, który poinformował o sprzedaży części ubezpieczeniowej Balboa Life Insurance spółce Securian Financial. O ponad 1,5 proc. zniżkowały także Citigroup i JPMorgan.

Prawie 3 proc. tracił kurs Google, po tym jak analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "równoważ" z "przeważaj" i obcięli cenę docelową do 600 USD z 645 USD.

d1uwuyq

Podziel się opinią

Share
d1uwuyq
d1uwuyq