Trwa ładowanie...

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Resort pracy uspokaja: nie będzie groszowej podwyżki

Dobra informacja dla emerytów i rencistów. W przyszłym roku wciąż ma obowiązywać kwotowo-procentowy system waloryzacji. Seniorzy dostaną "podwyżkę" nie mniejszą niż 70 zł brutto.

Share
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Resort pracy uspokaja: nie będzie groszowej podwyżkiŹródło: East News, fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS
d31icm6

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest corocznie, by zrekompensować seniorom m.in. rosnące ceny. Najbliższa - standardowo - zaplanowana została na marzec 2020 roku. Każdy senior czeka na ten moment. Powód jest prosty - każda kolejna wypłata jest już większa.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prognoz makroekonomicznych wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w przyszłym roku nie mniej niż 103,24 proc. i taka wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej. To oznacza, że waloryzacja wyniesie właśnie 3,24 proc. Dla wielu seniorów oznacza to jednak bardzo niską podwyżkę. Na każdy 1 tys. zł świadczenia dodatek będzie wynosił 32,4 zł brutto. Na rękę wyjdzie jeszcze mniejszy.

Seniorów uratować może jedynie inny sposób liczenia waloryzacji. Wprowadzona pod koniec ubiegłego roku zmiana zapewniła seniorom minimalną kwotę tej "podwyżki" ustaloną na poziomie przynajmniej 70 zł brutto, czyli około 57 zł na rękę.

ZUS dociska przedsiębiorcze matki? Prezes Zakładu dementuje

Z ostaniach doniesień medialnych wynikało, że w przyszłym roku minimalna kwota waloryzacji nie będzie już obowiązywać. To oznaczałoby powrót do groszowych waloryzacji.

Jak wynika z informacji, które uzyskał "Super Express" w ministerstwie, tak się jednak nie stanie. Emeryci nie dostaną mniej, jak 70 zł brutto.

"Obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1100 zł brutto. Świadczenia te wzrosły od 2016 roku o 25 proc. Prognozowany wskaźnik waloryzacji oznacza, że średnia emerytura, bez podejmowania jakichkolwiek innych działań, w przyszłym roku też wzrośnie o ponad 70 zł" - poinformował resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31icm6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31icm6
d31icm6