Trwa ładowanie...

Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec modyfikacjom

Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec nieznacznym modyfikacjom - powiedział Ludwik Kotecki, główny ekonomista w resorcie finansów. Jego zdaniem, zmiany w OFE są neutralne dla budżetu na 2013 rok i nie mają wpływu na decyzję o noweli.

Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec modyfikacjomŹródło: Thinkstockphotos
d2tp1zz
d2tp1zz

- One są zaprojektowane jako rozłączne, wewnętrznie spójne. Raczej bym je traktował rozłącznie - powiedział w środę popołudniu Kotecki w TVN CNBC.

- Ten miesiąc, który zaproponowaliśmy na konsultacje pokaże, jakie są opinie i jakie nastroje. Te warianty mogą ulegać drobnym modyfikacjom w efekcie konsultacji społecznych - dodał.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE oraz dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni.

Zdaniem Koteckiego, zmiany w OFE są neutralne dla budżetu na 2013 rok i nie mają wpływu na decyzję o noweli.

d2tp1zz

- Zmiany w OFE nie wejdą wcześniej niż 1 stycznia 2014 roku, to jest jasne. To zabierze kilka miesięcy. W żaden sposób nie wpłynie to na budżet 2013 r. Kwestia nowelizacji to jest ten rok i tak jak premier powiedział, do końca tego miesiąca, w ciągu kilku dni bądź najdalej tygodni podjęta będzie decyzja czy nowelizujemy budżet, czy nie - powiedział Kotecki.

Kotecki dodał, że kwestia dziedziczenia środków jest uwzględniona we wszystkich wariantach.

Dodał, że stopa zastąpienia w każdym wariancie zmian w OFE jest zbliżona.

- Którykolwiek wariant będzie wybrany bądź zmodyfikowany to stopy zastąpienia będą podobne, bo one zależą od wzrostu gospodarczego - powiedział.

- Chcemy, żeby wszelkie zmiany były bezpieczne dla giełdy i spółek. Na pewno nie można dopuścić do wyprzedaży tych aktywów (akcji - PAP), a po drugie jest wątek praw głosu, nacjonalizacji. Zaproponowaliśmy, żeby wyłączyć prawo głosu dla ZUS, gdyby to ZUS miał tym zarządzać - dodał.

d2tp1zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tp1zz