Warmińsko-mazurskie/Szkolenia przedsiębiorców ze specjalizacji regionu

Kilkuset przedsiębiorców i naukowców z warmińsko-mazurskiego przejdzie szkolenia związane z tzw. inteligentnymi specjalizacjami regionalnymi tj. ekonomią wody, produkcją zdrowej żywności i technologią drewna. Szkolenia finansowane są ze środków unijnych.

04.03.2015 13:55

Jak poinformował PAP Marcin Galibarczyk z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, w ramach każdej z trzech inteligentnych specjalizacji regionu, przeprowadzony zostanie cykl warsztatów, złożony z czterech spotkań (w sumie będzie to 12 szkoleń - PAP). "W każdym uczestniczyć będzie minimum 30 przedstawicieli firm, jednostek naukowych i instytucji otoczenia biznesu, czyli tych, którzy mogą sięgnąć po pieniądze z nowej unijnej perspektywy" - powiedział Galibarczyk.

Szkolenia będzie przeprowadzała zewnętrzna firma, ich koszt szacowany na 250 tys. zł będzie pokryty ze środków pomocy technicznej UE na lata 2007-13.

Galibarczyk dodał, że szkolenia z inteligentnych specjalizacji regionu będą się odbywały w parkach technologicznych w Ełku i Olsztynie, tak, by łatwiej było na nie dotrzeć przedsiębiorcom z całego regionu.

Warmińsko-mazurskie jako inteligentne specjalizacje regionu obrało ekonomię wody, drewno i meblarstwo oraz produkcję żywności wysokiej jakości. Uchwała w tej sprawie została podjęta przez radnych sejmiku już w 2013 roku i odpowiadała na zalecenia Komisji Europejskiej, wedle której każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Warmińsko-mazurskie swoje specjalizacje wybrało po wieloetapowych konsultacjach, które odbywały się w całym regionie z udziałem m.in. naukowców, samorządowców i przedstawicieli biznesu, wyłoniono też kilka zespołów roboczych, które na drodze negocjacji i badań wyłaniały inteligentne specjalizacje. Eksperci, z którymi wcześniej rozmawiała PAP wskazywali, że te specjalizacje są "naturalnym wyborem" regionu, ponieważ odnoszą się do branż, które w warmińsko-mazurskim prężnie działają od lat. Nie brak jednak głosów, że tego rodzaju wybór nie wpływa na rozwój regionu, nie zatrzymuje w nim młodych, wykształconych ludzi.

Firma, która będzie szkolić przedsiębiorców do połowy roku ma także opracować określenie potencjału gospodarczego, innowacyjnego (w tym technologicznego) i ludzkiego w ramach każdej z inteligentnych specjalizacji regionu. Opracowanie to ma zawierać także ocenę poziomu gotowości przedsiębiorstw i jednostek naukowych do absorpcji środków z nowej unijnej perspektywy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)