Trwa ładowanie...

Warto być pracowitym. Tak uważają Polacy

95 proc. Polaków uważa, że warto być pracowitym. 71 proc. sądzi, że praca to przede wszystkim sposób na zdobycie pieniędzy. Według 52 proc. uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie "dorobić się w życiu" - wynika z sondażu CBOS.
Share
Warto być pracowitym. Tak uważają Polacy
Źródło: thinkstock
d42ubk5

Sondaż wykazał, że zdecydowana większość badanych (95 proc. wskazań) zgadza się ze stwierdzeniem, iż "warto być pracowitym"; że każdą pracę należy wykonywać z sercem, nawet jeśli nie jest specjalnie znacząca (95 proc.); że pracowitość to konieczny warunek do osiągnięcia sukcesów w życiu oraz że praca nadaje sens naszej egzystencji (po 92 proc.).

W nieco mniejszym stopniu Polacy są przekonani, że dobre wykonywanie obowiązków wcześniej czy później przyniesie nagrodę lub sukces (86 proc. wskazań) oraz że praca to moralny obowiązek człowieka wobec siebie i innych ludzi (85 proc.). 53 proc. ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w pracę nie warto się zbytnio angażować, jeśli nie przynosi ona odpowiednich korzyści.

71 proc. jest zdania, że praca to przede wszystkim sposób na zdobycie pieniędzy. Według nich nikt nie pracowałby, gdyby nie musiał. 47 proc. w mniejszym lub większym stopniu zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nie musi sprawiać satysfakcji, a najważniejszą jej cechą są odpowiednie korzyści materialne. Jednocześnie 52 proc. podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie dorobić się w życiu.

Sondaż przeprowadzono 3-9 lutego br. na 1002-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych w Polaków.

d42ubk5

Podziel się opinią

Share
d42ubk5
d42ubk5