Nie każdy senior o tym wie. To umożliwia legitymacja emeryta
W Polsce miliony ludzi posiadają legitymację emeryta, ale nie wszyscy korzystają z jej dodatkowych funkcji. Ten dokument służy nie tylko do identyfikacji świadczeniobiorcy, ale również umożliwia korzystanie z wielu dedykowanych zniżek.
Osoby pobierające emeryturę mogą wyrobić legitymację emeryta i rencisty, która uprawnia do licznych ulg i zniżek. Proces ten jest prosty: należy udać się do lokalnego oddziału ZUS i złożyć wniosek o wydanie karty. Seniorzy, którzy zaczęli pobierać emeryturę po 1 stycznia 2023 roku, otrzymują kartę w formie elektronicznej.
Wydanie mLegitymacji nie wymaga wychodzenia z domu. Po złożeniu wniosku wystarczy pobrać aplikację mObywatel, wybrać opcję "dodaj dokument" i zaznaczyć "legitymacja emeryta i rencisty". Wkrótce dokument pojawi się w formie elektronicznej w aplikacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz
Zniżki dla posiadaczy legitymacji emeryta
Posiadacze legitymacji emeryta mają prawo do zniżek w aptekach, ośrodkach kultury, ośrodkach sportowych, komunikacji miejskiej oraz PKP. Dzięki okazywaniu tego dokumentu mogą taniej korzystać z uzdrowisk i uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Osoby, które ukończyły 65 r.ż. mogą ponadto korzystać z bezpłatnych leków i są zwolnione z opłacania abonamentu RTV.
Legitymacja emeryta umożliwia również wyrabianie karty seniora, dostępnej w wielu miastach. Posiadacze tej karty mogą taniej kupować bilety do kina, teatru, opery, czy zoo oraz korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
Niektóre samorządy oferują też tańsze karnety na baseny, siłownie, zajęcia jogi oraz fitness. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej swojego miasta.