Trwa ładowanie...
d2t44ih

Wartość lokat OFE w akcje od 4.02 do 1.07.2014 co najmniej 75 proc. wartości aktywów - projekt

10.10. Warszawa (PAP) - Wartość lokat aktywów OFE w akcje od 4 lutego, tj. od dnia po przekazaniu części nieakcyjnej aktywów funduszy do ZUS, do dnia 1 lipca 2014 roku nie będzie...

d2t44ih
d2t44ih

10.10. Warszawa (PAP) - Wartość lokat aktywów OFE w akcje od 4 lutego, tj. od dnia po przekazaniu części nieakcyjnej aktywów funduszy do ZUS, do dnia 1 lipca 2014 roku nie będzie mogła być niższa niż 75 proc. wartości aktywów. Począwszy od lipca nastąpi natomiast całkowite uwolnienie limitów inwestycyjnych - wynika z projektu ustawy o zmianach w OFE.

"Projekt zakłada, że od dnia 4 lutego 2014 r. (dzień następny po przekazaniu części aktywów z OFE do ZUS), OFE nie będą mogły inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Ponadto, od dnia 4 lutego 2014 r., OFE będą obowiązane lokować minimum 75 proc. aktywów w akcje. Natomiast od dnia 1 lipca 2014 r. nastąpi uwolnienie limitów inwestycyjnych dotyczących lokowania aktywów otwartego funduszu" - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

"Dzięki powyższym regulacjom składki przekazywane do OFE będą lokowane w realną gospodarkę, przez co jakość inwestycji w polską gospodarkę ulegnie znacznej poprawie, co powinno w sposób korzystny wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego" - dodano.

"(...) Proponuje się likwidację minimalnej stopy zwrotu, mając na względzie dobrowolność uczestnictwa w OFE oraz urynkowienie zasad inwestycyjnych otwartych funduszy" - wynika z dokumentu.

d2t44ih

Projekt zakłada, że w dniu 3 lutego 2014 r. nastąpi przekazanie części aktywów w łącznej kwocie odpowiadającej 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego OFE na dzień 31 stycznia 2014 r.

"Jednocześnie, wartość środków, odpowiadająca wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych, zostanie zewidencjonowana na subkontach ubezpieczonych prowadzonych przez ZUS" - napisano.

"Następnym krokiem będzie przedstawienie przez ZUS Skarbowi Państwa do umorzenia obligacji i bonów skarbowych oraz przekazanie pozostałych kategorii aktywów do FRD" - dodano.

"Ponadto, środki przeniesione na subkonto będą podlegały obecnym zasadom waloryzacji wskaźnikiem równym średniorocznej dynamice wartości PKB za okres ostatnich pięciu lat. (...) Jednocześnie, od dnia 3 lutego 2014 r., zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o finansach publicznych, obniżone zostaną progi ostrożnościowe długu publicznego wewnątrz stabilizacyjnej reguły wydatkowej o taki procent PKB, jaki wartość przeniesionych środków stanowi w relacji do PKB" - głosi projekt.

d2t44ih

Projekt ustawy wskazuje również, że dochodzenie do limitu inwestycji 30 proc. aktywów za granicą poprzedzi stopniowy wzrost limitu w okresie 3 lat.

"(...) Kompromisowym rozwiązaniem kwestii długości okresu przejściowego jest okres 3-letni. Należy bowiem podtrzymać stanowisko, iż podwyższanie limitu powinno być odpowiednio rozłożone w czasie, mając na uwadze w szczególności konieczność zapewnienia stabilności finansowej środków gromadzonych w OFE przez uczestników systemu zabezpieczenia społecznego. W związku z tym proponuje się następujący harmonogram dojścia do docelowego limitu 30 proc.: do końca roku 2014 - 10 proc.; rok 2015 - 20 proc.; od roku 2016 - 30 proc." - głosi dokument.

Projektowana ustawa proponuje także określenie wspólnego katalogu możliwych lokat funduszy emerytalnych w kraju i poza granicami kraju z zachowaniem dotychczasowego podziału na poszczególne kategorie instrumentów finansowych.

d2t44ih

Aktywa otwartego funduszu nie mogą być lokowane w:

- obligacjach, bonach i innych papierach wartościowych emitowanych przez SP lub NBP, a także pożyczkach i kredytach udzielanych tym podmiotom;

- obligacjach, bonach i innych papierach wartościowych emitowanych przez rządy lub banki centralne państw, a także pożyczkach i kredytach udzielanych tym podmiotom;

- obligacjach i innych dłużnych papierach wartościowych, opiewających na świadczenia pieniężne, gwarantowanych lub poręczanych przez SP lub NBP, a także depozytach, kredytach i pożyczkach gwarantowanych lub poręczanych przez te podmioty;

d2t44ih

- obligacjach i innych dłużnych papierach wartościowych, opiewających na świadczenia pieniężne, gwarantowanych lub poręczanych przez rządy lub banki centralne państw, a także depozytach, kredytach i pożyczkach gwarantowanych lub poręczanych przez te podmioty;

- gwarantowanych przez Skarb Państwa: obligacjach emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wprowadzenie powyższego zakazu ma na celu likwidację mechanizmu samofinansowania się składek przekazanych do OFE poprzez wykup przez nie obligacji na pokrycie wynikającego z transferu składek deficytu FUS, za wynagrodzeniem dla pośredników.

d2t44ih

W ustawie proponuje się również określenie zakresu państw, w walutach których fundusze mogą dokonywać lokat.

"W myśl tego przepisu aktywa funduszu mogą być lokowane w aktywach denominowanych w złotych lub w walutach państw będących członkami Unii Europejskiej lub stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dzięki wprowadzanej zmianie kryterium podziału lokat będzie waluta, w której denominowany jest dany instrument, a nie geograficzne ulokowanie inwestycji" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu. (PAP)

bg/ jtt/

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih