Od dzisiaj zmiana w receptach. Dotknie wielu pacjentów
1 marca 2024 r. wchodzą nowe przepisy w realizacji recept w aptekach. Nowy system będzie automatycznie wyliczał ilość wydawanego leku niezbędną przy realizacji recept rocznych.
01.03.2024 | aktual.: 01.03.2024 12:00
Recepty roczne przepisywane są głównie pacjentom chorym przewlekłe. Takie recepty zazwyczaj zawierają większą liczbę opakowań leku, co oznacza, że pacjent nie musi co miesiąc odwiedzać lekarza.
Od 1 listopada 2023 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept rocznych. Pacjent może zrealizować receptę roczną na maksymalnie 120 dni terapii. Kolejną dawkę leku można otrzymać po upływie 90 dni od daty realizacji recepty - podaje rynekzdrowia.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Jak podaje serwis, nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie na początku listopada 2023 r. wprowadziła m.in. obowiązek podziału realizacji recepty rocznej na trzy moduły. Zdaniem farmaceutów jest to szczególnie problematyczne w przypadku leków w formie ampułek, ponieważ systemy komputerowe nie zawsze radzą sobie z podziałem tego rodzaju produktów leczniczych.
Od 1 marca zmiany w realizacji recept
Dlatego od 1 marca 2024 r. wchodzi w życie nowa zasada, która usprawni realizację recept w aptekach. Jak podaje serwis, obliczenia ilości leku przeznaczonego dla pacjenta będzie automatycznie wykonywał system teleinformatyczny. Do tej pory tymi wyliczeniami zajmował się farmaceuta.
"System teleinformatyczny najpóźniej 1 marca 2024 roku przejmie zadania prowadzenia automatycznych obliczeń" - deklarował resort zdrowia.