Trwa ładowanie...

Ważna zmiana z okazji Powstania Warszawskiego. Powstańcy dostaną spore dofinansowanie

- Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej mogą być zwolnieni z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej, to założenie projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który przyjął rząd - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Choć przepisy rząd przyjął w poniedziałek, to zaczną funkcjonować za dwa tygodnie.

Ważna zmiana z okazji Powstania Warszawskiego. Powstańcy dostaną spore dofinansowanieŹródło: East News
d4lk34f

"Dzięki znowelizowanej ustawie o pomocy społecznej możliwe będzie realne wsparcie weteranów, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności przebywają lub ubiegają się o przyjęcie do domu pomocy społecznej" - głosi komunikat przekazany przez rzecznika rządu.

Rządowa pomoc - poinformowano - "adresowana jest do osób zasłużonych dla Polski, które narażały życie i zdrowie w zbrojnej walce o suwerenność naszego kraju".

Leszek Żukowski: dla nas miały i mają znaczenie wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna

Według informacji przekazanej przez rzecznika rządu, projekt zakłada, że "opłata może być zniesiona z urzędu lub na wniosek, w części lub całkowicie", a "ostateczna decyzja o tym należy do samorządów".

d4lk34f

"Aby skorzystać z takiego uprawnienia wystarczy przedstawić zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich, decyzję o przyznaniu takich uprawnień lub legitymację Członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP" - poinformował rzecznik rządu.

- Jeżeli uczestnicy walk o niepodległość przebywają w domu pomocy społecznej z uwagi na swój wiek, przewlekłą chorobę czy niepełnosprawność, samorząd może częściowo czyli całkowicie zwolnić te osoby z odpłatności. Do tej pory takiej możliwości nie było. Zwolnienie może nastąpić z urzędu albo na wniosek - wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podała, że zmiany w przepisach były jednym z postulatów weteranów, którzy podkreślali, że ich rodziny z trudem ponoszą koszty takiego pobytu.

Projekt został przyjęty przez rząd w poniedziałek w trybie obiegowym. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej liczy ponad 9 tys. osób. To honorowa wspólnota żołnierska, w skład której wchodzą osoby, które uzyskały uprawnienia kombatanckie z tytułu walki z bronią w ręku o niepodległość Polski.

d4lk34f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lk34f