Ważne zmiany w handlu tytoniem. Wchodzą w życie już od maja
Już wkrótce wejdą w życie modyfikacje w sposobie rejestrowania produktów zawierających tytoń. Dotąd system Track&Trace obejmował wyłącznie papierosy i tytoń do skręcania. Za dwa miesiące, lista ta zostanie poszerzona.
Obecnie Europejskim Systemem Śledzenia Pochodzenia i Ruchu Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) objęte są tylko papierosy i tytoń do samodzielnego przygotowywania papierosów. Z dniem 20 maja 2024 roku, system będzie również obejmował wszystkie inne produkty zawierające tytoń w swoim składzie.
"Biorąc pod uwagę, że wyżej wymienione produkty nie posiadają naklejanych znaczków akcyzy, które służą jako podstawowe zabezpieczenie, konieczne jest wprowadzenie dla nich odpowiedniego środka zabezpieczającego" - czytamy w informacji.
Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo
Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Ważna zmiana dla palaczy
Zatem ogłoszono, że od 20 maja 2024 roku, wykaz produktów tytoniowych wchodzących w skład systemu Track&Trace zostanie rozszerzony o inne wyroby tytoniowe, które nie są objęte opodatkowaniem akcyzowym, np. tytoń do żucia, tytoń do nosa, i które powinny być zabezpieczone w sposób określony w art. 3 decyzji wykonawczej KE (UE) 2018/576.
Rozszerzenie to dotyczy, na przykład, tytoniu do żucia, cygar, cygaretek, tabaki, tytoniu do fajek wodnych. Celem tych zmian jest efektywniejsze przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego oraz zabezpieczenie dochodów dla budżetu państwa.
W systemie rejestrować muszą się również punkty oferujące nabywcom produkty tytoniowe. To jedyny obowiązek nałożony na punkty handlu detalicznego w kontekście funkcjonowania systemu Track&Trace, ale jego niezastosowanie może zabronić odkupienia produktów tytoniowych od dostawców od dnia 20 maja 2024 roku.
Zasady działania systemu Track&Trace w Europie zostały włączone do systemu prawnego Polski ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku o modyfikacji ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu oraz produktów tytoniowych.
Głównym zabezpieczeniem wymaganym przez system Track&Trace, stosowanym na pojedynczych opakowaniach papierosów i tytoniu do ręcznego zwijania papierosów są znaki akcyzy, z wyjątkiem produktów bezcłowych dostępnych w strefach wolnocłowych dla podróżnych wybierających się do krajów spoza UE.
Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce
Jak informuje "Puls Biznesu", papierosy stanowią jedną z podstawowych pozycji w budżecie Polski. "W 2022 roku tylko z podatku akcyzowego na produkty tytoniowe do kasy państwowej wpłynęło ponad 25 mld zł, oraz dodatkowe kilka miliardów z VAT. Brak jest jeszcze danych za 2023 rok, jednak jest już wiadomo, iż kwota ta była wyższa" - czytamy.
Dyrektor Imperial Tobacco Polska, Bojan Stoevski, uważa, że sektor tytoniowy w Polsce minął bardzo udany rok.
- Pomimo zmiennych tendencji wśród konsumentów sprzedaż notuje wzrost, co jest rzadkością wśród dużych krajów europejskich. Główne przyczyny to wzrost ograniczeń na nielegalnym rynku i względnie niskie ceny, które przyciągają kupujących, w tym także z krajów sąsiednich - mówi w rozmowie z dziennikiem Stoevski.
W artykule zaznaczono również, iż wzrost branży jest widoczny dzięki częściowo ujawnionym danym operacyjnym i finansowym międzynarodowych koncernów tytoniowych. "Największy na lokalnym rynku Philip Morris International (PMI) po trzech kwartałach 2023 roku wskazywał, iż w Europie wolumen dostaw papierosów oraz wkładów z podgrzewanym tytoniem od stycznia do września zmalał o 1,6 proc., tymczasem w Polsce wzrósł o 9 proc." - podkreślono.