Ważny komunikat sanepidu. Żywność, która miała kontakt z falą powodziową, jest niebezpieczna

Epidemiolodzy z Elbląga ostrzegają przed spożywaniem żywności zanieczyszczonej przez powódź. Przypominają też o konieczności odkażenia studni zanieczyszczonych podczas podtopień na Żuławach. Zanieczyszczona woda i żywność mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ważny komunikat sanepidu. Żywność, która miała kontakt z falą powodziową, jest niebezpieczna
Źródło zdjęć: © flickr.com | jenwuk

Rzeki Kumiela i Wąska powróciły już do koryt, ale na polach w okolicach Elbląga wciąż utrzymują się rozlewiska. Woda zniszczyła uprawy rolne i rozmyła drogi lokalne.

- Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka - podaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu

- Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia - przypominają epidemiolodzy. Aby uzyskać bezpieczną dla zdrowia wodę, należy bezwzględnie wszystkie studnie oczyścić, zdezynfekować i naprawić ich stan techniczny - podkreślają eksperci.

Zawilgocone przedmioty czy odzież również niebezpieczne

Specjaliści przypominają także, że drobnoustroje chorobotwórcze i zanieczyszczenia chemiczne niesione przez falę powodziową mogą osadzać się na produktach żywnościowych i zawilgoconej odzieży, przedmiotach i sprzętach domowych.

Zanieczyszczeniu mogą ulec także warzywa i owoce, które znajdują się jeszcze w sadach i ogrodach. Zawilgocona żywność ulega psuciu i pleśnieniu. Należy ją bezwzględnie wyrzucić.

Bakterie z grupy coli w wodociągu

Woda z wodociągu zasilającego Pasłęk i okoliczne wioski wciąż nie nadaje się do spożycia. W wodzie stwierdzona została obecność bakterii z grupy coli. Mieszkańcy Pasłęka oraz Marianki, Leszczyny, Borzynowa, Aniołowa, Rogowa, Zielonego Grądu, Rzecznej, Łącznej, Krosna, Krosienka, Robit, Kupiny, Gołąbków i Pólka mogą pić jedynie wodę butelkowaną lub z podstawionych beczkowozów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)