Wchodzą w życie przepisy ws. pierwokupu prywatnych lasów przez państwo
Od soboty Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe będzie miał możliwość pierwokupu bądź wykupu prywatnych gruntów leśnych. To rozwiązanie ma m.in. zabezpieczyć wykup takich terenów przez cudzoziemców po 1 maja.
30.04.2016 07:15
Od soboty zaczynają obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o lasach.
Nowe przepisy są odpowiedzią na kończące się 1 maja br. ograniczenia w możliwości nabycia gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców. Dwunastoletni okres ochronny zakładał traktat akcesyjny.
Pierwokup bądź wykup przez Lasy Państwowe będzie dotyczył gruntów m.in.: oznaczonych jako lasy w ewidencji gruntów i budynków, przeznaczonych do zalesiania, objętych uproszczonym planem urządzenia lasu.
LP będą miały prawo pierwokupu w sytuacji kiedy właściciel będzie chciał sprzedać grunty leśne. Natomiast prawo wykupu, będzie przysługiwało państwu, kiedy grunty będą nabywane na podstawie innej umowy, np. darowizny. Pierwokup i wykup nie będą dotyczyć przypadków, kiedy prywatny właściciel będzie chciał sprzedać grunty leśne osobom bliskim, czy zapisać je na rzecz innej osoby np. w testamencie.
Przepisy przewidują, że w przypadku, kiedy pojawią się rozbieżności w wycenie gruntów, LP czy właściciel gruntów będą mogli zwrócić się do sądu, który określi jaka jest wartość rynkowa nieruchomości.
Nowelizacja ma też pozwolić LP wywiązywać się ze swojego obowiązku, czyli powiększania terenów leśnych w Polsce. Zgodnie z Krajowym programem zwiększenia lesistości, areał lasów w 2050 r. ma obejmować 33 proc. powierzchni kraju, w 2020 ma być to 30 proc. Zgodnie z informacją resortu środowiska lasy zajmują obecnie 29,4 proc. powierzchni kraju.
W Polsce jest blisko 2 mln ha niepaństwowych gruntów leśnych.