Trwa ładowanie...
d13a8ae

Wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w europejskiej gospodarce - Draghi

09.02. Frankfurt (PAP/int.) - W gospodarce strefy euro widoczne są wstępne sygnały stabilizacji. Niepewność pozostaje jednak wysoka i wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji...

Share
d13a8ae

09.02. Frankfurt (PAP/int.) - W gospodarce strefy euro widoczne są wstępne sygnały stabilizacji. Niepewność pozostaje jednak wysoka i wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w europejskiej gospodarce - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o pozostawieniu podstawowej stopy procentowej bez zmian.

"Część z ostatnich analiz gospodarczych wskazuje na wstępne sygnały stabilizacji aktywności gospodarczej" - powiedział Draghi.

"Istnieje wciąż wysoka niepewność co do perspektyw gospodarczych oraz ryzyko pogorszenia się sytuacji gospodarczej" - dodał.

Szef EBC ocenił, że kondycja gospodarki strefy euro powinna stopniowo poprawić się w dalszej części 2012 roku.

d13a8ae

Ryzyka inflacyjne w strefie euro pozostają zbalansowane - powiedział Draghi.

"Inflacja prawdopodobnie będzie pozostawała powyżej 2 proc. przez kilka najbliższych miesięcy, po czym spadnie poniżej 2 proc." - powiedział.

Draghi potwierdził informacje o porozumienie w Grecji w sprawie planu oszczędnościowego. Prezes EBC powiedział, że otrzymał tę informację od greckiego premiera Lukasa Papademosa.

Rada EBC pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc. EBC obniżył ją po 25 pkt bazowych podczas listopadowego i grudniowego spotkania w 2011 r. Bank podwyższył stopy procentowe w 2011 roku o 25 pkt bazowych na kwietniowym oraz lipcowym posiedzeniu. Analitycy spodziewali się, że EBC pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian.

Rada EBC nie rozważała w czwartek zmian stóp procentowych - poinformował Draghi. (PAP)

wst/ ana/

d13a8ae

Podziel się opinią

Share
d13a8ae
d13a8ae