Wcześniejsza spłata kredytu. Kiedy najbardziej opłacalna?
Masz na swoim koncie czynny kredyt, ale chcesz spłacić go nieco wcześniej? Sprawdź, kiedy takie rozwiązanie jest faktycznie opłacalne.
Chociaż większość kredytobiorców spłaca zobowiązanie zgodnie z harmonogramem, niektórzy chcą uregulować je przed czasem. Teoretycznie takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ pozwala szybciej uporać się z ciężarem rat spłacanych miesiąc w miesiąc. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie „za i przeciw”. Wcześniejsza spłata kredytu nie zawsze się opłaca. Dlatego już na etapie wyboru banku, warto przeanalizować warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania. Podjęcie decyzji będzie łatwiejsze, jeśli porównasz najlepsze kredyty gotówkowe w serwisie porównywarki finansowej Rankomat.
Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa
Możliwość uregulowania zaciągniętego kredytu przed czasem nie jest kwestią indywidualną danego banku. Wynika to z ustawy o kredycie konsumenckim – kredytobiorca może spłacić zobowiązanie wcześniej, jednak musi poinformować o tym bank z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Szybsza spłata zobowiązania – czy warto?
Wcześniejsza spłata kredytu ma wiele plusów. Do najważniejszych zalicza się m.in.:
● możliwość szybszego pozbycia się ciążącego zobowiązania – co otwiera drogę do kolejnego kredytu dostępnego np. na https://finanse.rankomat.pl/,
● możliwość uzyskania zwrotu odsetek i kosztów ubezpieczenia za niewykorzystany okres spłaty.
Warto jednak mieć świadomość, że spłata zobowiązania przed czasem może mieć też swoje negatywne konsekwencje. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, bank ma prawo zażądać od kredytobiorcy rekompensaty za wcześniejszą spłatę – w końcu to odsetki stanowią zarobek instytucji. Dotyczy to jednak wyłącznie kredytów ze stałym oprocentowaniem, w przypadku których pozostała do spłaty kwota w ciągu 12 miesięcy przekracza równowartość trzykrotnego średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Na wcześniejszą spłatę kredytu możesz zdecydować się, gdy:
● do uregulowania pozostała kwota mniejsza niż kwota, od której bank ma prawo zażądać rekompensaty,
● wysokość zwracanych odsetek jest dużo wyższa niż kwota rekompensaty dla banku,
● do spłaty pozostało niewiele rat, a Ty pilnie potrzebujesz zaciągnąć kolejny kredyt.
Sprawą oczywistą jest, że musisz dysponować gotówką w odpowiedniej wysokości. W przeciwnym razie spłata pozostałej części kredytu nie będzie możliwa. Wówczas warto rozważyć choćby nadpłatę miesięcznych rat, co pozwoli zmniejszyć ich wysokość lub skrócić okres kredytowania. To jednak będzie wymagało podpisania aneksu do umowy kredytowej.