Trwa ładowanie...
d2wvgdh

We wtorek rząd zajmie się nowelą ustawy o BFG zakładającej utworzenie funduszu stabilizacyjnego

29.06. Warszawa (PAP) - Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która zakłada utworzenie w ramach BFG nowego funduszu...

d2wvgdh
d2wvgdh

29.06. Warszawa (PAP) - Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która zakłada utworzenie w ramach BFG nowego funduszu stabilizacyjnego dla finansowania ewentualnych działań, mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów opublikowanego przez KPRM. Projekt został 24 maja 2012 r. przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów z rekomendacją przyjęcia go przez rząd.

"Przedłożony projekt ustawy przewiduje utworzenie w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nowego funduszu własnego, zwanego funduszem stabilizacyjnym, jako dodatkowego źródła finansowania ewentualnych przyszłych działań mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego. Proponowana ustawa ustanawia zasadę partycypacji środków prywatnych w przypadku konieczności ponoszenia nakładów na sanację instytucji finansowych" - głosi projekt nowelizacji ustawy.

Zgodnie z nim fundusz stabilizacyjny, będzie zasilany częścią wpływów z opłaty rocznej pobieranej przez BFG od banków.

"Rada BFG określałaby proporcje podziału (...) wpływów pomiędzy nowy fundusz stabilizacyjny a fundusz pomocowy. Opłata roczna wnoszona jest w wysokości iloczynu określanej przez Radę BFG stawki nieprzekracząjącej 0,3 proc. (co zgodnie z projektem nie ulega zmianie) i podstawy naliczania opłaty rocznej" - napisano w dokumencie.

d2wvgdh

"Podstawę naliczania opłaty rocznej stanowi, niezmieniana projektem, kwota odpowiadająca 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe" - dodano.

Poniżej symulacja z możliwymi wpłatami na fundusz stabilizacyjny w oparciu o stawki opłaty ogółem: 0,1, 0,2 i 0,3 proc. oraz stawki procentowe wpłat na fundusz stabilizacyjny: 25, 50, 75 i 100 proc. (w mln zł):

Proc. opłaty na 0,1 0,2 0,3
fundusz stabilizacyjny

25 210,9 421,8 632,6

d2wvgdh

50 421,8 843,5 1.265,3

75 632,6 1.265,3 1.897,9

100 843,5 1.687,1 2.530,6

Zgodnie z projektowaną ustawą przy określaniu wysokości opłaty rocznej oraz jej podziału procentowego, Rada BFG uwzględniała będzie sytuację w sektorze finansowym oraz możliwości podmiotów objętych systemem gwarantowania wynikające z sytuacji w ich otoczeniu makroekonomicznym.

d2wvgdh

"Intencją projektodawcy jest bowiem uwzględnienie tzw. zjawiska antycykliczności, tak aby nie obciążać w dużym stopniu banków w okresach dekoniunktury" - podkreślają autorzy.

Nowela ustawy zakłada, że fundusz stabilizacyjny służyłby przede wszystkim do udzielania przez BFG - na wniosek ministra do spraw instytucji finansowych - gwarancji zwiększania funduszy własnych banku krajowego.

"Bank krajowy mający trudności z pozyskaniem funduszy własnych mógłby wystąpić do Ministra Finansów o wsparcie (tzw. underwritting ) (...) W wyniku wykonania wspomnianej gwarancji nastąpiłoby objęcie przez BFG akcji, obligacji banków krajowych lub bankowych papierów wartościowych" - napisano.

"Utworzenie funduszu stabilizacyjnego w BFG może w przyszłości zostać wykorzystane do realizacji zadań związanych z restrukturyzacją i uporządkowaną likwidacją banków, po wypracowaniu na gruncie wspólnotowym nowych rozwiązań prawnych z zakresu +resolution+" - dodano. (PAP)

bg/ osz/

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh