Trwa ładowanie...
d1qjvwl
d1qjvwl

Western Gate domaga się odwołania Chrisa Heath z funkcji CEO Stock Spirits

Warszawa, 05.04.2016 (ISBnews) - Western Gate Private Investments Limited (Western Gate) - największy indywidualny akcjonariusz Stock Spirits Group plc - przedstawił propozycje uchwał dotyczących odwołania Chris'a Heath z funkcji dyrektora generalnego (CEO) Stock Spirits oraz zatrudnienia renomowanej firmy specjalizującej się w wyszukiwaniu kadry zarządzającej w celu znalezienia odpowiedniego następcy, podano w komunikacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qjvwl

"Dodatkowo została również zaproponowana kandydatura dwóch niezależnych dyrektorów nadzorujących (non-executive directors) jako członków zarządu Stock Spirits, których nominacja zostanie przedłożona akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu w dniu 17 maja. Zostali oni ocenieni i zarekomendowani przez Heidrick & Struggles (renomowana firma z zakresu doradztwa personalnego) jako potencjalni silni, niezależni dyrektorzy nadzorujący dla Stock Spirits: Alberto Da Ponte - związany z przemysłem napojów od 25 lat, podczas których prowadził Grupę Heineken, Scottish and Newcastle, Unilever oraz Cadbury Schweppes; Randy Pankevicz - w sektorze napojów pracował przez ostatnie 25 lat, głównie w PepsiCo International, odpowiadając za obszar sprzedaży, produkcji i finanse w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Ameryce Północnej" - czytamy w komunikacie.

W informacji podkreślono, że wyniki przeglądu strategii nie wnoszą niczego nowego, a tym bardziej nie przyczynią się do rozwiązania poważnych problemów - dramatycznie spadających udziałów rynkowych w głównym rynku, jakim jest Polska, skutkujących spadkiem przychodów ze sprzedaży.

"Spotkania z zarządem oraz wyniki przeglądu strategii nie przyniosły odpowiedzi na nasze obawy, a wręcz jeszcze bardziej je wzmocniły, przede wszystkim poprzez opublikowanie nowej strategii akwizycyjnej spółki. W związku z tym, nasze obawy zdecydowaliśmy się zaprezentować do rozważenia pozostałym akcjonariuszom, z którymi planujemy się spotkać w kolejnych tygodniach" - podano w informacji.

d1qjvwl

Western Gate wymienia w informacji swoje obawy o spółkę związane z:

- spadkiem udziałów rynkowych o 12,1 pkt proc., z 38,4% w momencie pierwszej oferty publicznej (IPO) w 2013 r. do 26,3% w grudniu 2015 r., potwierdzony 33,5% spadkiem przychodów ze sprzedaży porównując wyniki za rok 2015 z rokiem 2013, co w konsekwencji doprowadziło do utraty pozycji branżowego lidera;

- zdecydowanie słabszą od oczekiwanej cenę akcji, która będąc na poziomie ok. 148 pensów stanowi mniej niż połowę najwyższej historycznie ceny ustanowionej na poziomie 315 pensów oraz ok 34,6% poniżej ceny z IPO;

- rosnącymi kosztami korporacyjnymi, które od 2011 roku urosły o 111%, podczas gdy przychody w tym samym czasie spadły o 11%,

d1qjvwl

- kosztami korporacyjnymi za 2015 r. w wysokości 16,7 mln euro, co odpowiada 31,2% opublikowanej za 2015 rok EBITDA spółki, na które w naszym przekonaniu składają się głównie koszty siedziby w Wielkiej Brytanii, gdzie spółka nie prowadzi żadnej znaczącej działalności generującej przychody;

- wynagrodzeniem zarządu, który był nadal szczodrze nagradzany mimo słabych wyników prowadzonej działalności, oraz

- kulturą "myślenia holdingowego" na szczeblu zarządu, co przyczyniło się do "zdalnego zarządzania" spółką z terytorium Wielkiej Brytanii, które nie sprawdziło się, czego dowodem jest utrata udziałów rynkowych i spadek ceny akcji, oraz spowodowało utratę kluczowych lokalnych liderów, w tym 5 regionalnych menedżerów (w 3 regionach), którzy opuścili spółkę od momentu IPO, a także brak dedykowanego na Polskę dyrektora generalnego od stycznia 2015 r.

"Western Gate uważa, że zarząd wykonawczy spółki (executive management) prowadził ją bez wizji w jaki sposób powstrzymać spadające wciąż udziały rynkowe w Polsce i w tej sytuacji zarząd powinien skorzystać z dodatkowego doświadczenia, świeżego spojrzenia oraz nowej energii. Western Gate będzie również wnioskował o przeprowadzenie na poziomie zarządu przeglądu niedawno zweryfikowanej strategii akwizycyjnej oraz o nie podejmowanie decyzji akwizycyjnych bez uprzedniej zgody akcjonariuszy" - zaznaczono również.

d1qjvwl

Western Gate jest największym indywidualnym udziałowcem Grupy Stock Spirits, posiadającym 9,7% udziału w kapitale zakładowym spółki. Jest inwestorem długoterminowym z 10-letnim horyzontem inwestycyjnym i zarządza majątkiem rodzinnym Luisa Amarala.

W komunikacie zwrócono uwagę, że inwestycja w akcje Stock Spirits to prywatna inwestycja Luisa Amarala i w żaden sposób nie jest powiązana z Grupą Eurocash, której Luis Amaral jest prezesem i głównym udziałowcem.

"Wyniki finansowe spółki były słabe, udziały rynkowe na najważniejszym rynku - Polsce - zostały utracone, wynagrodzenia pracowników centrali i koszty są za wysokie, a 'zdalne sterowanie' biznesem z poziomu Wielkiej Brytanii, gdzie spółka nie prowadzi żadnej znaczącej działalności generującej przychody, wyraźnie nie sprawdza się. Dyrektorzy wykonawczy nieustannie obwiniają innych za bieżącą sytuację, zamiast przyjechać do Polski i z tego miejsca zapoznać się z dynamiką lokalnego rynku i zarządzać biznesem. Świeże spojrzenie w zarządzie przyniesie korzyści dla wszystkich interesariuszy spółki" - skomentował Luis Amaral w imieniu Western Gate, cytowany w komunikacie.

Stock Spirits Group jest producentem wódek czystych i gatunkowych oraz likierów w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa prowadzi główną działalność na terenie Polski, Czech, Słowacji, Włoch, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny. Ponadto eksportuje swoje produkty do ponad 40 innych krajów na całym świecie. W Polsce produkuje i sprzedaje m.in. takie marki wódek jak Czysta de Lux, Lubelska czy Żołądkowa Gorzka. Od 2013 r. spółka jest notowana na London Stock Exchange (LSE).

(ISBnews)

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl