Weszła w życie nowela ws. opłat w sprawach o czynności bankowe

Obniżona opłata sądowa w sprawach o czynności bankowe będzie przysługiwać wyłącznie konsumentom i rolnikom - stanowi nowela ustawy o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, która w piątek weszła w życie. Sejm uchwalił ten przepis 18 marca.

Weszła w życie nowela ws. opłat w sprawach o czynności bankowe
Źródło zdjęć: © Fotolia

15.04.2016 | aktual.: 15.04.2016 11:28

Obniżona opłata sądowa w sprawach o czynności bankowe będzie przysługiwać wyłącznie konsumentom i rolnikom - stanowi nowela ustawy o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, która w piątek weszła w życie. Sejm uchwalił ten przepis 18 marca.

Zgodnie z tą zmianą ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych "opłata stosunkowa w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych (...) pobierana od konsumenta albo osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rodzinne wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych".

"Nie ma uzasadnienia dla powszechnego zastosowania obniżenia maksymalnej wysokości opłaty stosunkowej w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych. Ustawodawca uznał, iż w pełni uzasadnione jest, aby uprawnienie takie przysługiwało jedynie konsumentom oraz osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rodzinne, jako podmiotom dysponującym mniejszymi możliwościami ekonomicznymi w sporach z instytucjami finansowymi" - informowała Kancelaria Prezydenta, gdy Andrzej Duda podpisał nowelizację.

W nowelizacji zmieniono jeden z artykułów ustawy, który został do niej wprowadzony przy wcześniejszej zmianie zapisów Prawa bankowego. Jak uzasadniano, przepis ten spowodował "nieuzasadnione uprzywilejowanie strony dochodzącej roszczeń wynikających z czynności bankowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu albo przedmiotu zaskarżenia przekracza 20 tys. zł".

Wcześniejsze brzmienie przepisu oznaczało bowiem, iż wobec wszystkich podmiotów dochodzących roszczeń wynikających z czynności bankowych miała zastosowanie zasada, iż przy roszczeniach takich funkcjonuje maksymalna wysokość opłaty stosunkowej w wysokości 1000 złotych, niezależnie od statusu podmiotu dochodzącego takich roszczeń.

Rząd wskazywał, że celem nowelizacji jest doprowadzenie do stanu, w którym banki i inne podmioty korzystające wcześniej z obniżonej stosunkowej opłaty sądowej będą uiszczały opłaty według stawek ogólnych. Argumentował, że proponowane zmiany wyeliminują uprzywilejowanie banków i innych podmiotów uprawnionych do dokonywania czynności bankowych w zakresie ciężarów fiskalnych związanych z wnoszeniem pism do sądów w sprawach cywilnych.

W odniesieniu do postępowań wszczętych i niezakończonych (w danej instancji) przed dniem wejścia w życie tej ustawy, będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)