Trwa ładowanie...

Wezwanie na akcje NFI EMF. Empik będzie wycofany z giełdy?

Penta Investments i Eastbridge wzywają do sprzedaży 39,6 proc. akcji NFI EMF, po 9,85 zł za akcję - podał pośredniczący w wezwaniu UniCredit. Wzywający chcą mieć 100 proc. akcji Empiku i planują wycofać spółkę z giełdy.
Share
Wezwanie na akcje NFI EMF. Empik będzie wycofany z giełdy?
Źródło: Wikipedia, lic. public domain
d49x0ui

Penta Investments i Eastbridge wzywają do sprzedaży 39,6 proc. akcji NFI EMF, po 9,85 zł za akcję - podał pośredniczący w wezwaniu UniCredit. Wzywający chcą mieć 100 proc. akcji Empiku i planują wycofać spółkę z giełdy.

Podmiotem nabywającym akcje w ramach wezwania będzie Xandora Holdings Limited.

Zapisy będą przyjmowane od 2 kwietnia do 8 maja.

d49x0ui

W wyniku wezwania wzywający zamierza nabyć 41.316.395 akcji NFI EMF, co stanowi 39,58 proc. kapitału spółki.

"W okresie trwania wezwania liczba akcji (..) może ulec zwiększeniu o nie więcej niż 1,5 mln akcji nowej emisji. (...) co będzie stanowiło nie więcej niż 1,42 proc. ogólnej liczby akcji" - napisano w wezwaniu.

Celem wzywających jest posiadanie 100 proc. akcji NFI EMF. Po przeprowadzeniu wezwania wzywający planują wycofać spółkę z giełdy.

Warunkiem powodzenia wezwania jest nabycie co najmniej 20.441.120 akcji, co oznaczać będzie, że wzywający będą posiadać łącznie co najmniej 83.501.103 akcji, czyli co najmniej 80 proc. Warunkiem jest także uzyskanie zgód odpowiednich urzędów ochrony konkurencji i podjęcie przez walne zgromadzenie EM&F uchwały o powołaniu do rady nadzorczej osoby wskazanej przez Penta.

d49x0ui

W zależności od liczby akcji nabytych w wezwaniu, Penta może nabyć od Eastbridge dodatkowe akcje EM&F (do około 13 proc. wszystkich akcji) po cenie z wezwania.

Eastbridge, prywatny fundusz inwestycyjny, posiada obecnie 60,42 proc. akcji spółki NFI EMF.

- Grupa EM&F w najbliższych latach przechodzić będzie kosztowny proces restrukturyzacji w swojej dywizji mody, zmierzy się też z rosnącą konkurencją na rynku, a jednocześnie wymagane będą dodatkowe inwestycje na dalszy rozwój i wykup partnerów mniejszościowych w operacyjnych spółkach zależnych. Dodatkowo EM&F rozważa kilka inwestycji na rynkach zagranicznych. Braliśmy pod uwagę wiele alternatywnych rozwiązań, w tym innych potencjalnych partnerów finansowych lub sprzedaż wybranych aktywów. Spośród tych scenariuszy Penta zaoferowała najwyższą cenę i jednocześnie jest w stanie, wspólnie z Eastbridge, zapewnić odpowiednie finansowanie dla EM&F, gdyby takie okazało się potrzebne w związku z ww. planami spółki - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Dyjas, prezes Eastbridge.

- Uważamy, że inwestycja w EM&F stanowi ciekawe wyzwanie w sektorze handlu detalicznego, który znamy całkiem dobrze. Od jakiegoś czasu poszukiwaliśmy celu inwestycyjnego w Polsce o odpowiednio dużej skali. Grupa EM&F spełnia wiele naszych kryteriów inwestycyjnych i w wypadku tej Spółki nasze podejście do horyzontu inwestycyjnego jest elastyczne. Ponadto będziemy w tej inwestycji wspólnie z Eastbridge - firmą, która stworzyła EM&F, co w powiązaniu z naszym potencjałem finansowym, stanowi dobre fundamenty dla sukcesu tego przedsięwzięcia - powiedział cytowany w komunikacie Jozef Janov, dyrektor inwestycyjny Penta.

Spółki podały, że proponowana w wezwaniu cena 9,85 zł za akcję zawiera premie w wysokości 11,2 proc. i 10,7 proc., do średniego kursu akcji odpowiednio z trzech i sześciu miesięcy.

W poniedziałek na zamknięciu za akcje NFI EMF płacono 9,35 , a we wtorek o godz. 9.30 kurs spółki wynosi 9,8 zł, po wzroście o 4,81 proc.(PAP)

d49x0ui

Podziel się opinią

Share
d49x0ui
d49x0ui