Wiceminister zapowiada: będzie więcej uprawnionych do Karty Dużej Rodziny

Karta ma przysługiwać wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowywali co najmniej troje dzieci - wyjaśnia wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

Wiceminister zapowiada: będzie więcej uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
Źródło zdjęć: © Eastnews | M.Lasyk/REPORTER

Będzie więcej uprawnionych do Karty Dużej Rodziny - wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Karta ma przysługiwać wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowywali co najmniej troje dzieci - wyjaśnia wiceminister resortu Bartosz Marczuk.

Wiceminister dodaje, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kartę mogą otrzymać rodzice, którzy w momencie ubiegania się o nią wychowują troje lub więcej dzieci do 18 lub do 25 roku życia, jeśli dzieci jeszcze się uczą. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie spełnia tych warunków, karta nie przysługuje żadnemu z jej członków.

Według Marczuka to niesprawiedliwe, że rodzice, którzy wychowali na przykład 10-cioro dzieci, które są już dorosłe i samodzielne, nie mogą, zgodnie z obecnymi regulacjami, ubiegać się o kartę. - Dlatego trzeba umożliwić korzystanie z Karty także rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowali troje lub więcej dzieci, docenić ich trud - podkreślił minister Marczuk.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trójką i więcej dzieci. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na przykład na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe, wystawy,czy przejazdy komunikacją miejską. Posiadanie karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.

Minister Bartosz Marczuk tłumaczy, że obecnie do korzystania z karty uprawnionych jest ponad 2 miliony osób. Wydano natomiast nieco ponad 1 milion 700 tysięcy kart. Miesięcznie wydawane jest około 5 tysięcy kart.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Dzieci - do 18 roku życia lub do 25 roku życia - w przypadku, kiedy jeszcze się uczą.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)