Trwa ładowanie...
d3uczeo

Wicepremier Pawlak przeciwny sprzedaży Enei francuskiemu koncernowi EDF

31.03. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przeciwny sprzedaży polskiego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego francuskiemu koncernowi EDF,...

d3uczeo
d3uczeo

31.03. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przeciwny sprzedaży polskiego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego francuskiemu koncernowi EDF, gdyż będzie to oznaczało oddanie dużego rynku energetycznego firmie z obcego kraju - poinformował resort gospodarki w komunikacie prasowym.

"Wielkość terytorium, na którym działa Enea jest porównywalna do obszaru Austrii. To jakby cała Austria sprzedała energetykę innemu państwu. Ciężko to sobie wyobrazić " - powiedział wicepremier Pawlak, cytowany w komunikacie.

W jego opinii trudno nazwać prywatyzacją sytuację, kiedy planuje się sprzedaż polskiej firmy - w której kapitał państwowy ma znaczący wpływ - koncernowi, w całości należącemu do obcego państwa.

"Polski rząd potrafi równie dobrze zarządzać firmami energetycznymi, jak rząd francuski" - powiedział wiceszef rządu.

d3uczeo

Dodał, że Polska nie powinna się spieszyć ze sprzedażą polskich firm energetycznych, które są rentowne i dochodowe. Przychody ze sprzedaży netto Grupy Kapitałowej Enea wyniosły w 2010 r. ponad 7,8 mld zł, a zysk netto wyniósł ponad 621 mln zł.

31 marca 2011 mija trzymiesięczny okres wyłączności na negocjacje z francuskim koncernem EdF (Electricite de France) na sprzedaż 51 proc. akcji Enei.

Grupa kapitałowa Enea produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. W jej skład wchodzą Enea, Enea Operator i Elektrownia Kozienice. Firma sprzedaje blisko 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a sieć dystrybucyjna obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Firma sprzedaje swoje usługi odbiorcom w liczbie 2,3 mln klientów, w tym jest ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz około 0,3 mln klientów biznesowych. (PAP)

pr/ asa/

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo