Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu

Ta informacja ucieszy zapewne większość pracowników i pracodawców. Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia o wydłużeniu do 31 lipca terminu wykorzystywania zaległych urlopów.

Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak ustaliła Wirtualna Polska, takie założenie zawiera ukończony już projekt zmiany przepisów opracowany przez Ministerstwo Gospodarki. Projekt czeka na opinie w ramach konsultacji społecznych.

- Wydłużenie do 31 lipca terminu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego daje większe możliwości zaplanowania wakacyjnego wyjazdu. Rozwiązanie to usprawni także organizację pracy w przedsiębiorstwach i w rezultacie poprawi ich efektywność - komentuje Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Nowelizacja przepisów zniesie niedogodności, które zmuszały pracowników do wykorzystania wolnych dni z poprzedniego roku do końca pierwszego kwartału w roku kolejnym. Obecne przepisy często skutkują nieprzestrzeganiem prawa pracy, a na przedsiębiorców ściągają kary.

- Udzielenie wszystkim pracownikom zaległych urlopów do 31 marca może dezorganizować pracę przedsiębiorstw i narażać je na koszty - ocenia minister gospodarki. - Pamiętajmy też, że I kwartał to okres najczęstszych zachorowań i wysyłanie pracownika na urlop w takim czasie jest często po prostu niemożliwe - dodaje.

Ministerstwo zakłada, że na zmianach oprócz pracodawców skorzystają także pracownicy. Zyskają więcej czasu na wykorzystanie zaległych dni wolnych, a przede wszystkim będą mogli skorzystać z urlopu letnim okresie.

Proponowane zmiany ustawy to część działań na rzecz redukcji obowiązków informacyjnych i znoszenia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Teraz pomysł Ministerstwa Gospodarki czeka na opinie w ramach konsultacji społecznych i międzyresortowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku dostaniemy więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu.

- Jest to krok w dobrym kierunku. Temat ten był podnoszony od dawna przez partnerów społecznych, pracodawców i związki zawodowe. Uelastycznienie przepisów w tym zakresie jest jak najbardziej pożądane. Z drugiej jednak strony - jedynie odsuwamy urlopy w czasie. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie możliwości wykorzystania zaległego urlopu do końca roku kalendarzowego - komentuje Adam Ambrozik reprezentujący Pracodawców RP.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)