Trwa ładowanie...
d4116rr

Wielkopolskie/ Otwarto zbiornik wodny Jaraczewo na rzece Obrze

Przechwytywanie fali powodziowej będzie głównym zadaniem otwartego w środę w gminie Jaraczewo (Wielkopolskie) zbiornika wodnego na rzece Obrze. Zbiornik magazynuje też wodę dla potrzeb nawadniania. Budowa kosztowała 12,8 mln zł.

Share
d4116rr

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski powiedział w środę PAP, że rzeka Obra należała do "nie do końca ujarzmionych". "W przypadku intensywnych opadów dochodziło do podtopień. Zbiornik ma przede wszystkim służyć, jako obiekt retencyjny i zabezpieczać przed powodzią, ale będzie też używany do nawadniania w czasie suszy i celów rekreacyjnych" - mówił wicemarszałek.

Grabowski dodał, że jest to 38. zbiornik w Wielkopolsce; jego średnia głębokość wynosi 2 metry, a maksymalna wysokość piętrzenia 8 metrów. "W zbiorniku obecnie nie ma wody. Dopiero zacznie się proces napełniania" - poinformował.

Powierzchnia zalewu ma 37,4 ha, a pojemność 798 tys. m3. Inwestycja była kontynuacją robót związanych z odbudową Kościańskiego Kanału Obry w gminie Jaraczewo.

W ramach projektu powstała zapora czołowa z tzw. budowlą przelewowo-spustową oraz przepławką dla ryb. Koszt inwestycji wyniósł 12,8 mln zł, z czego 6,6 mln zł pochodziło ze środków unijnych, a pozostała część z budżetu państwa. Inwestorem był Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

d4116rr

Podziel się opinią

Share
d4116rr
d4116rr