Trwa ładowanie...

Winiety na Słowacji. Nowy system od nowego roku

Na Słowacji od 1 stycznia zaczną obowiązywać elektroniczne winiety. Będzie można je kupić jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Za brak ważnej winiety grozi kara w wysokości nawet 500 euro.

Winiety na Słowacji. Nowy system od nowego rokuŹródło: WP.PL, fot: MSVG/CC BY 2.0/Flickr
d4lbtqh
d4lbtqh

Nowy system ma mieć dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, jadąc na Słowację, nie trzeba będzie się zatrzymywać na granicy, aby nabyć specjalną naklejkę. Winietę będzie można kupić, siedząc w domu, za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy tylko podanie numeru rejestracyjnego samochodu i adresu e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie o dokonaniu zakupu. Na granicy też będzie można kupić winietę, ale w specjalnym automacie.

Po drugie, opłaty elektronicznej nie da się podrobić. Dlatego Słowacy liczą na to, że z tytułu winiet wpłynie do budżetu państwa o wiele więcej pieniędzy niż do tej pory. Eva Żgravczakova z Narodowej Spółki Autostradowej - nadzorcy płatnych autostrad - poinformowała, że zmieni się też sposób kontroli winiet. Kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty. Kontrole będą się odbywały na dwa sposoby - przy pomocy systemu kamer na bramkach i mobilnych kamer na samochodach.

Za brak ważnej winiety grozi kara w wysokości nawet 500 euro. Mandaty będą wysyłane również za granicę.

Zobacz także: Korki na A4 mogą być mniejsze. Zbliża się koniec bramek

d4lbtqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lbtqh