Trwa ładowanie...

Winiety na Słowacji. Nowy system od nowego roku

Na Słowacji od 1 stycznia zaczną obowiązywać elektroniczne winiety. Będzie można je kupić jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Za brak ważnej winiety grozi kara w wysokości nawet 500 euro.

Winiety na Słowacji. Nowy system od nowego rokuŹródło: WP.PL, fot: MSVG/CC BY 2.0/Flickr
d2qqphc

Nowy system ma mieć dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, jadąc na Słowację, nie trzeba będzie się zatrzymywać na granicy, aby nabyć specjalną naklejkę. Winietę będzie można kupić, siedząc w domu, za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy tylko podanie numeru rejestracyjnego samochodu i adresu e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie o dokonaniu zakupu. Na granicy też będzie można kupić winietę, ale w specjalnym automacie.

Po drugie, opłaty elektronicznej nie da się podrobić. Dlatego Słowacy liczą na to, że z tytułu winiet wpłynie do budżetu państwa o wiele więcej pieniędzy niż do tej pory. Eva Żgravczakova z Narodowej Spółki Autostradowej - nadzorcy płatnych autostrad - poinformowała, że zmieni się też sposób kontroli winiet. Kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty. Kontrole będą się odbywały na dwa sposoby - przy pomocy systemu kamer na bramkach i mobilnych kamer na samochodach.

Za brak ważnej winiety grozi kara w wysokości nawet 500 euro. Mandaty będą wysyłane również za granicę.

Zobacz także: Korki na A4 mogą być mniejsze. Zbliża się koniec bramek

d2qqphc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qqphc