Trwa ładowanie...
d2usc8b

Wizyta dyrektorów politycznych MSZ Polski i Szwecji w Mińsku (komunikat)

...
Share
d2usc8b

28.10. Warszawa - MSZ informuje:

Ważne jest, by ludzie mogli swobodnie przekraczać granicę i odwiedzać Europę. To bardzo ważny czynnik sprzyjający budowie zaufania. Dyrektorzy polityczni Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski Jarosław Bratkiewicz i Szwecji Torbjoern Sohlstroem złożyli w dniach 24-25 października wizytę w Mińsku.

Spotkali się z wiceminister spraw zagranicznych Republiki Białoruś panią Aleną Kupczyną, doradcą prezydenta Białorusi ds. polityki zagranicznej panem Walerijem Brylouem oraz przedstawicielami białoruskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, w tym m.in. z szefem Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolem Labiedźką, liderem kampanii "Mów Prawdę!" Uładzimirem Niaklajeuem oraz zwolnionymi niedawno więźniami politycznymi Źmicierem Daszkiewiczem i Pawłem Siewiaryńcem. W spotkaniach dyrektorom politycznym towarzyszyła szefowa delegacji Unii Europejskiej w Mińsku pani Maira Mora.

d2usc8b

W trakcie rozmów w ministerstwie spraw zagranicznych Białorusi i administracji prezydenta Białorusi strony oceniły możliwości dalszej współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego po zaplanowanym na listopad szczycie w Wilnie. Dyrektorzy polityczni wskazali na sytuację praw człowieka na Białorusi, podkreślając konieczność zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Podczas rozmów mówiono także o możliwej współpracy w ramach Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji oraz zachęcano stronę białoruską do rozpoczęcia z UE negocjacji Visa Facilitation and Readmission Agreement (VFA).

- Ważne jest, by ludzie mogli swobodnie przekraczać granicę i odwiedzać Europę. To bardzo ważny czynnik sprzyjający budowie zaufania. Ma to także znaczenie poznawcze - mówił Jarosław Bratkiewicz, dyrektor polityczny polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dyrektorzy polityczni ministerstw spraw zagranicznych Polski i Szwecji podkreślili po zakończeniu rozmów dobrą wolę obu stron oraz gotowość Białorusi do nowego zaangażowania się w Partnerstwo Wschodnie.

Spotkania w Mińsku uzupełniały wspólną wizytę ministrów spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego i Szwecji Carla Bildta w krajach Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia i Gruzja). W drugiej połowie listopada dyrektorzy polityczni Polski i Szwecji udadzą się do Armenii i Azerbejdżanu.

d2usc8b

Zainicjowane przez Polskę i Szwecję w 2009 r. Partnerstwo Wschodnie stanowi politykę Unii Europejskiej skierowaną do jej wschodnich sąsiadów - Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Jej celem jest pogłębianie relacji ze wschodnimi partnerami, m.in. poprzez współpracę polityczną, gospodarczą i wzmacnianie kontaktów między społeczeństwami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

aja/

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b