Trwa ładowanie...

Wizz Air planuje powiększenie floty i rozwój siatki połączeń

Linia lotnicza Wizz Air zakłada w tym roku zwiększenie liczby połączeń w Europie z ponad 250 do 300 oraz wzrost liczby pasażerów z ponad 12 mln w 2012 r. do ok. 13,5 mln osób w b.r. Flota przewoźnika powiększy się z 39 do 45 maszyn - podała spółka.
Share
Wizz Air planuje powiększenie floty i rozwój siatki połączeń
Źródło: WizzAir, Fot: materiały prasowe
d3csbil

Tegoroczne plany rozwoju linii przedstawił w środę w Katowicach Daniel de Carvalho, odpowiedzialny za komunikację korporacyjną w grupie Wizz Air. Zapowiedział m.in. przyspieszenie na kwiecień terminu uruchomienia lotów z Warszawy do gruzińskiego Kutaisi oraz otwarcie w maju kolejnego połączenia do tego miasta - z Katowic.

W ubiegłym roku węgierski przewoźnik, dysponujący 16 bazami w Europie środkowej i wschodniej, przewiózł ponad 12 mln pasażerów z i na 86 lotnisk (w sumie 250 połączeń) w 30 krajach. Firma zatrudnia obecnie 1,5 tys. pracowników i planuje wzrost tej liczby do ok. 1,7 tys. w końcu 2013 roku.

Rozwijane będą też polskie bazy Wizz Air, których jest obecnie pięć. Od marca w Gdańsku stacjonować będzie kolejny samolot; tym samym liczba bazujących tam maszyn zwiększy się do czterech. Przewoźnik uruchomił też połączenia z lotniska w Lublinie, wkrótce zacznie operować ze Szczecina.

d3csbil

Co najmniej do końca października tego roku przewoźnik nie wróci natomiast do portu Modlin, nawet jeśli np. po sezonie letnim lotnisko to będzie już działać. Komentując sprawy związane z odszkodowaniami, jakich przewoźnik może domagać się od tego nieczynnego obecnie portu, de Carvalho wskazał, że "są to sprawy idące w miliony i to wiele milionów", a do tego dochodzą koszty związane z opóźnieniami i zamieszaniem w pierwszym okresie kłopotów portu.

- Nie wiemy jeszcze, kiedy Wizz Air wróci do Modlina. Do końca października loty będą wykonywane z lotniska Chopina w Warszawie. Liczymy, że wkrótce władze lotniska w Modlinie podadzą konkretną datę wznowienia działalności portu - powiedział w środę po południu de Carvalho, precyzując swoje wcześniejsze informacje na ten temat.

W tym roku liczba polskich pasażerów Wizz Air ma wzrosnąć z ponad 2,8 mln osób w 2012 r. do nawet 4 mln osób. Przewoźnik działa na dziewięciu polskich lotniskach. W Polsce bazuje 13 samolotów tej linii. - W ciągu najbliższych tygodni będziemy wprowadzać w Polsce nowe połączenia - zapowiedział de Carvalho.

Jednym z nowych kierunków jest połączenie do Gruzji. Już wcześniej przewoźnik ogłosił uruchomienie połączenia z Warszawy do gruzińskiego portu Kutaisi. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem tym kierunkiem - jak mówił w środę de Carvalho - termin rozpoczęcia lotów przyspieszono z połowy maja na 24 kwietnia. W środę ogłoszono, że loty to tego gruzińskiego miasta od 18 maja będą realizowane też z Katowic, dwa razy w tygodniu.

d3csbil

Tym samym Katowice są pierwszym regionalnym lotniskiem w Polsce, które zyska połączenie z Gruzją. W tym roku Wizz Air chce przewieźć między Polską a Gruzją ok. 60 tys. pasażerów - po połowie z Warszawy i Katowic. Jeśli połączenie będzie cieszyć się powodzeniem, możliwe jest zwiększenie liczby rejsów w tygodniu do trzech lub czterech.

- Spodziewamy się, że połączenia do Kutaisi to będzie prawdziwy bestseller - ocenił de Carvalho.

W sumie z gruzińskiego Kutaisi Wizz Air oferuje loty do pięciu miejsc w Europie, w tym dwóch w Polsce. W tym roku z połączeń ma skorzystać łącznie ok. 200 tys. osób.

De Carvalho wskazał, że dużym powodzeniem cieszą się połączenia z Katowic do ukraińskiego Kijowa; przewoźnik liczy, że podobnie będzie z lotami do Gruzji. - Warszawa i Katowice mogą być dla pasażerów z Gruzji swoistą bramą do Unii Europejskiej; tutaj będą oni przesiadać się na loty w innych kierunkach - ocenił szef komunikacji w grupie Wizz Air.

d3csbil

Kutaisi leży w zachodniej Gruzji, w prowincji Imeretia. To drugie pod względem wielkości miasto w tym kraju, oddalone od stolicy - Tbilisi - o ponad 200 km. Lotnisko Kopitnari leży kilkanaście km od miasta.

Z połączenia do Gruzji cieszą się władze zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego i samorządu województwa, który chce rozwijać kontakty z Gruzją. Od wtorku w regionie przebywają przedstawiciele władz gruzińskiej Adżarskiej Republiki Autonomicznej, z którą od 2011 r. współpracuje woj. śląskie.

Tematem rozmów jest m.in. wzajemna promocja turystyczna i rozwój bezpośrednich połączeń lotniczych oraz wsparcie w promocji produktów. Strona gruzińska zwróciła się np. o pomoc w opracowaniu strategii komunikacji marketingowej i wsparcie w rozwoju bazy ośrodków narciarskich w Adżarii. W środę delegacja z tego regionu odwiedzi Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie w ub.r. odbyło staż czterech gruzińskich lekarzy.

d3csbil

Podziel się opinią

Share
d3csbil
d3csbil