Trwa ładowanie...
d2nher4

Wkrótce możliwy powrót do rozmów nt. projektu budowy bloku w El. Ostrołęka - Piechociński

27.01. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński spodziewa się wkrótce powrotu do rozmów na temat budowy bloku węglowego w Elektrowni...

Share
d2nher4

27.01. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński spodziewa się wkrótce powrotu do rozmów na temat budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

"Myślę, że wkrótce wrócimy do dyskusji o Ostrołęce" - powiedział Piechociński podczas organizowanej przez PAP debaty "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej", wskazując, że w północnej części Polski brakuje źródeł wytwórczych.

Projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka o mocy ok. 1000 MW, należącej do Energi jest obecnie zamrożony. Przedstawiciele Energi powtarzają, że spółka nie planuje realizować budowy elektrowni bez ewentualnego inwestora.

d2nher4

Piechociński poinformował, że w pierwszej połowie roku Kompania Węglowa powinna wybrać z krótkiej listy partnera, z którym będzie realizować budowę elektrowni. Z wcześniejszych informacji wynika, że elektrownia miałaby powstać do 2019 roku.

Piotr Rak, członek zarządu PSE, wskazał, że nowe inwestycje w moce są ważne z punktu widzenia bilansu energetycznego.

"Nam nie brakuje mocy, brakuje nam rezerw. (...) Bardzo dobrze, że inwestujemy, bo musimy odnowić moce. Niedobrze, że termin ich oddania zbiega się w okresie 2-3 lat" - powiedział Rak.

"Po 2019-2020 roku będzie nadmiar mocy, ceny energii mogą spaść poniżej dzisiejszego poziomu. Powinna być próba rozłożenia inwestycji w czasie, by nie były one dla siebie konkurencyjne. (...) Potrzebne jest zwiększenie otoczenia regulacyjnego i rodzaj stymulacji, by firma sama chciała budować" - powiedział członek zarządu PSE.

Wskazał, że jednym z takich elementów mogłyby być kontrakty różnicowe.(PAP)

pel/ ana/

d2nher4

Podziel się opinią

Share
d2nher4
d2nher4