Trwa ładowanie...
d2xwed1

Wkrótce zostaną otwarte baseny w Solcu Zdroju

Dobiega końca pilotażowa w regionie świętokrzyskim inwestycja partnerstwa publiczno - prywatnego (PPP): budowa basenów mineralnych w Solcu Zdroju. Inwestycja ma być oddana w styczniu przyszłego roku, kosztowała ok. 20 mln zł.

Share
d2xwed1

Zdaniem sekretarza gminy Solec Zdrój Barbary Simon baseny mineralne to inwestycja korzystna dla samorządów i prywatnego inwestora, którym jest hotel "Malinowy Zdrój". Gmina liczy na rozwój turystyki leczniczej i kosmetycznej, w efekcie czego korzyści odniosą także właściciele pensjonatów i kwater prywatnych. Ponadto powstaną 53 nowe miejsca pracy.

- Nabraliśmy także doświadczeń w realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. Nasz był dość trudny, finansowany hybrydowo, z udziałem środków unijnych. Zgodnie z umową inwestor prywatny w zamian za wkład finansowy będzie użytkownikiem obiektu przez określony czas. Udział gminy w inwestycji to grunty pod obiekt, którego właścicielem zostaje samorząd - wyjaśniła we wtorek Simon.

To jedyny projekt partnerstwa publiczno-prywatnego realizowany w regionie świętokrzyskim.

Jak podkreślił członek zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, wypracowany przez gminę Solec Zdrój model współpracy jest atrakcyjny dla samorządu. Umożliwia bowiem realizację inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu finansowym.

d2xwed1

- Mam nadzieję, że ścieżka przetarta przez gminę Solec Zdrój będzie znacznie szerzej stosowana w nowej perspektywie finansowej (UE - PAP) 2014-2020. Podajemy ją jako przykład do wykorzystania w projektach z obszaru sportu, turystyki i rekreacji, czyli tych działaniach, które w regionie chcemy rozwijać - stwierdził.

Dodał, że samorządy niechętnie podejmują się realizacji takich projektów ze względu m.in. na skomplikowane przepisy.

Baseny mineralne w Solcu Zdroju zostaną otwarte w styczniu 2013 r. Przedsięwzięcie kosztowało prawie 20 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W kompleksie o powierzchni 4,5 tys. m kw. znajdą się baseny rehabilitacyjne z kąpielami leczniczymi oraz rekreacyjne, w tym m.in. basen dla dzieci. Soleckie baseny będą wykorzystywać lokalną wodę siarkową.

d2xwed1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xwed1
d2xwed1