Właściciel Pepco bankrutuje. Co dalej ze sklepami w Polsce?
Holding Steinhoff International pośrednio jest m.in. właścicielem bardzo popularnej w Polsce sieci sklepów Pepco. Spółka właśnie zbankrutowała. Czy sklepy zostaną zamknięte?
Jak podaje agencja Bloomberga, w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy zapadła decyzja o rozwiązaniu spółki Steinhoff International. Za przyjęciem uchwały głosowało blisko 99 proc. akcjonariuszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto kluczowe czynniki, które wpłyną na polską gospodarkę
Czy sklepy Pepco zostaną zamknięte?
Problem zarejestrowanej w RPA spółki sięga 2017 r., kiedy wybuchł skandal księgowy, który naraził na gigantyczne straty akcjonariuszy spółki i wywołał lawinę pozwów o odszkodowanie. Były już prezes Steinhoff Markus Jooste jest podejrzewany o szereg oszustw.
W 2023 r. niemieccy prokuratorzy wydali nakaz jego aresztowania, gdy nie stawił się na rozprawie wyznaczonej na kwiecień. Niemiecki wymiar sprawiedliwości zamierza rozpocząć procedurę ekstradycji posługującego się paszportem RPA Jooste'a i może prosić o pomoc Interpol.
Choć sytuacja nie wygląda najlepiej, okazuje się, że funkcjonowanie samej sieci nie powinno zostać zaburzone.
W przypadku rozwiązania spółki matki zazwyczaj działalność niezależnych operacyjnie spółek pozostaje nienaruszona. W niektórych sytuacjach spółki córki mogą być przeniesione do innej spółki w wyniku fuzji lub przejęcia, umożliwiając im kontynuację działalności pod nowym właścicielem – mówi analityk Conotoxia Ltd. Grzegorz Dróżdż, cytowany przez money.pl.
Z oficjalnych informacji wynika, że grupa jest też na dobrej drodze do otwarcia 550 nowych sklepów netto w roku obrotowym 2023, a celem jest wprowadzenie marki Pepco w Bośni i Hercegowinie jeszcze w 2023 r. Spółka podała też w komunikacie prasowym w związku z publikację tych wyników, że mimo trudnych warunków handlowych powinna być w stanie poprawić marżę brutto w II połowie roku obrotowego 2023.
Historia Pepco
Firma powstała pod koniec 1999 roku w Polsce jako oddział brytyjskiego Brown&Jackson. Jednak po zmianach kapitałowych w ramach holdingu, w 2004 roku spółka została przejęta przez firmę Pepkor z siedzibą w Południowej Afryce. Wówczas zmieniono logo oraz nazwę firmy na znane dziś dobrze w Polsce - Pepco. Obecnie firma wchodzi w skład Pepco Group, notowanej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Pepco ma już ponad 3000 sklepów - od Estonii na północy Europy, po Włochy na południu i od Hiszpanii na zachodzie po Bułgarię we wschodniej Europie.