Właściciel w kraju, firma na emigracji
Tydzień pracy za granicą, weekend w Polsce. Tu jest dom i rodzina, tam - własna firma. Młodzi ludzie nie chcą zostawiać Polski, ale prowadzić tu interesów nie mają zamiaru.
02.11.2007 | aktual.: 02.11.2007 10:03
Tydzień pracy za granicą, weekend w Polsce. Tu jest dom i rodzina, tam - własna firma. Młodzi ludzie nie chcą zostawiać Polski, ale prowadzić tu interesów nie mają zamiaru, informuje "Metro".
Dawid Kozłowski ma 26 lat i własną firmę w Irlandii. Z tym krajem łączą go jednak tylko interesy. W Polsce ma rodzinę i wszystkich znajomych. Stara się dzielić czas na życie tu i tam. - W tygodniu jestem w Irlandii. Do Polski wracam, kiedy tylko mam wolne - opowiada. Dlaczego nie założył firmy w Polsce? - Próbowałem, ale szybko się zniechęciłem. Biurokracja i wysokie koszty skutecznie sprowadzają na ziemię młodych przedsiębiorców - mówi.
W Irlandii prowadzi dobrze prosperującą firmę projektującą wnętrza. Podatki też płaci za granicą. - W Polsce funkcjonuję oficjalnie jako bezrobotny - wyjaśnia z uśmiechem.
Między krajem a Wyspami kursuje także Jakub Bogaczewicz, właściciel firmy TarantulaWEB. Od trzech lat pracuje w Szkocji, ale stara się wracać do rodzinnego Rzeszowa tak często, jak może. - Mam dwa domy - Szkocję, która dała mi stabilność finansową i swobodę działania, oraz Polskę, gdzie mieszkają moi przyjaciele i rodzina - wyjaśnia.
Obaj chcą wrócić z biznesem do kraju. Jest tylko jeden warunek: polskie prawo musi się zmienić. - W przeciwnym razie będę zmuszony zostać w Irlandii - mówi "Metru" Dawid.
Cierpliwości nie starczyło Konradowi Kałuszyńskiemu, który mieszka w Szkocji od dwóch lat i prowadzi tam własny serwis komputerowy Easy-Computers. Wracać już nie zamierza. - Miałem okazję prowadzić własną firmę i w Polsce, i w Szkocji. Nie ma porównania. W Polsce bez przerwy natykasz się na jakieś problemy. Tymczasem w Szkocji wypełniasz jeden formularz, do tego płacisz składkę na ubezpieczenie (ok. 9 funtów na miesiąc) - i już. Urzędnicy pomagają ci na każdym kroku i w dodatku możesz skorzystać z bezpłatnych kursów dla początkujących w biznesie. Ja sam chodziłem na szkolenia m.in. z marketingu i sprzedaży - opowiada.
- Założenie i prowadzenie firmy w Polsce rzeczywiście jest ogromnym wyzwaniem - potwierdza Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej. - Wszechobecna biurokracja, trudności z zatrudnieniem innych pracowników i z urzędnikami to tylko najważniejsze przyczyny - tłumaczy.
Że państwowe wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości kuleje, potwierdzają rankingi porównawcze Banku Światowego. Plasują Polskę pod tym względem na 74. pozycji na świecie. - Nic dziwnego, że młodzi ludzie wolą wyjechać np. do Irlandii, która w tym samym rankingu zajmuje miejsce ósme - dodaje Katarzyna Dwórznik.
Zobacz też:
Lubimy szarą strefę
Dzień Wszystkich Świętych i... właścicieli sklepów