Trwa ładowanie...

Własny biznes - na to teraz stawiają Polacy

W 2011 r. w KRS przybyło 24,3 tys. podmiotów. To więcej niż w rewelacyjnym 2010 r.

Share
Własny biznes - na to teraz stawiają Polacy
Źródło: thinkstock
d2ohoo4

W 2011 r. w KRS przybyło 24,3 tys. podmiotów. To więcej niż w rewelacyjnym 2010 r. - informuje "Puls Biznesu"

Widmo powrotu kryzysu nie przestraszyło polskich przedsiębiorców. W ubiegłym roku w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zostało zarejestrowanych 24,3 tys. podmiotów - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). - Polacy ciągle wierzą, że warunki do prowadzenia biznesu są sprzyjające - mówi Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Przyrost liczby nowo otwieranych podmiotów nie jest już tak wysoki jak w 2010 r., kiedy zanotowano 22-procentową dynamikę. Według ekspertów, wynik i tak jednak może cieszyć. Po pierwsze, w 2010 r. gospodarka odbijała się po bardzo słabym 2009 r. Ponadto w mijającym roku otoczenie zewnętrzne polskiej gospodarki było wyjątkowo niesprzyjające. Jednak mimo złych warunków otwartych zostało więcej firm niż rok wcześniej.

d2ohoo4

- Na początku roku nikt nie mógł przewidzieć, że do takich rozmiarów urośnie grecka choroba. Kilka tygodni temu nikt nie przypuszczał, że tak zaostrzy się konflikt wokół Iranu i że państwo zagrozi blokadą cieśniny Ormuz, którą dostarczana jest do reszty świata znaczna część ropy naftowej. W takich warunkach przedsiębiorcy muszą funkcjonować, a mimo to zakładają coraz więcej firm - zaznacza Małgorzata Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Decyzje polityków były złe i na pewno zniechęciły część przedsiębiorców do założenia firmy lub do wyjścia z szarej strefy. Gdyby nie one, nowych podmiotów byłoby prawdopodobnie jeszcze więcej - mówi Małgorzata Krzysztoszek. Ekonomistka zaznacza, że kryzys to najlepszy czas na zakładanie biznesu. W trakcie recesji powstawali tacy giganci, jak m.in. General Electric, Hewlett Packard czy Microsoft.

d2ohoo4

Podziel się opinią

Share
d2ohoo4
d2ohoo4