Trwa ładowanie...
d4ju8ku

Woj. śląskie: trzy możliwości finansowania inwestycji w Parku Śląskim

Woj. śląskie rozważa trzy możliwości finansowania - szacowanych na 147 mln zł - potrzebnych inwestycji w Parku Śląskim. Brane pod uwagę są środki z instrumentu finansowego Jessica, kredytu bankowego czy pochodzące z emisji obligacji.

Share
d4ju8ku

Samorząd analizuje też zmianę formuły finansowania Parku Śląskiego - z obecnego corocznego pokrywania strat poprzez podnoszenie kapitału zarządzającej nim spółki akcyjnej na tzw. umowę powierzenia jej zadań w ogólnym interesie gospodarczym.

W ub. tygodniu władze Parku Śląskiego poinformowały, że chęć udziału w finansowaniu inwestycji w Parku Śląskim w Chorzowie poprzez obligacje zadeklarowały trzy banki. O tę kwestię radni Sejmiku Woj. Śląskiego pytali na poniedziałkowej sesji przedstawicieli zarządu regionu.

Członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak wyjaśniał, że najprostszą formą finansowania inwestycji w parku byłby kredyt inwestycyjny. Z ram Wieloletniej Prognozy Finansowej Woj. Śląskiego, a także projektu przyszłorocznego budżetu, wynika jednak, że możliwości są - jak ocenił - "skromne, ograniczone"; ew. kredyt byłby znacznie niższy niż potrzeby inwestycyjne.

"To, że spółka Park Śląski sprawdza możliwość wypuszczenia obligacji, to jedna z formuł (finansowania inwestycji - PAP), które rozważamy i bierzemy pod uwagę. Ta formuła najmniej nas interesuje. Najbardziej interesuje nas możliwość skorzystania z funduszu Jessica, funduszu na rewitalizację - ponad 250-milionowego w tej perspektywie" - powiedział Karolczak.

d4ju8ku

"W tej perspektywie jest szansa na ponowny obrót (środkami funduszu - PAP) i - niejako - zmiany kwalifikacji tych środków na bezzwrotne. Gdyby tego typu środki udało się pozyskać i wykorzystać na rewitalizację Parku Śląskiego, wtedy nie było potrzeby żadnych obligacji, żadnych kredytów" - wyjaśnił członek zarządu województwa.

Zastrzegł jednak, że ta kwestia jest związana "z pewnym procesem formalno-prawnym" i m.in. informacjami nt. Planu Junckera. "Dopiero we wrześniu będziemy tu mieć bardziej przybliżoną wiedzę, obecnie jeszcze szczegółów nie ma" - wskazał. Zaznaczył też, że w razie możliwości wykorzystania tych środków, przeprowadzenie formalności może potrwać "przynajmniej rok".

Przedstawiciel zarządu woj. śląskiego przypominał ponadto, że województwo kilka lat temu przejęło park od Skarbu Państwa w formie spółki akcyjnej. Ponieważ spółka - z racji charakteru działalności - nie była dotąd w stanie na siebie zarabiać, jej właściciel, czyli samorząd woj. śląskiego, corocznie pokrywał straty poprzez podnoszenie kapitału zakładowego.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące pomocy publicznej wskazują jednak, że podnoszenie kapitału zakładowego w takich sytuacjach powinien poprzedzać tzw. test prywatnego inwestora. W tym roku niemożliwe byłoby osiągnięcie pozytywnego wyniku.

d4ju8ku

Samorząd woj. śląskiego chciałby zatem wykorzystać dopuszczoną przez Komisję Europejską w 2011 r. konstrukcję tzw. umowy powierzenia zadań w ogólnym interesie gospodarczym (w ten sposób w woj. śląskim powstaje np. park wodny w Tychach). Zakłada ona powierzenie spółce komunalnej samorządu określonego zadania - z pokryciem kosztów inwestycji i ew. strat na bieżącej działalności.

Zarząd woj. śląskiego zlecił przygotowanie odpowiedniego memorandum prawnego wyspecjalizowanemu podmiotowi. Dopuściło ono finansowanie takiego zadania ze środków bieżących; obecnie memorandum analizują służby finansowe województwa. "Jeżeli okaże się, że nie ma przeszkód, będziemy chcieli na następnej sesji sejmiku proponować podjęcie uchwały ws. podpisania takiej umowy z Parkiem Śląskim" - zapowiedział.

Podczas sesji sejmiku Karolczak nawiązał m.in. do listy planowanych inwestycji, które Park wymieniał w dokumentach skierowanych do instytucji finansowych. Liczy ona 18 pozycji. Najdroższym przedsięwzięciem, szacowanym na 35 mln zł, miałaby być rewitalizacja hali Kapelusz.

26 mln zł pochłonęłaby modernizacja kąpieliska Fala. Za pozostałe pieniądze spółka chciałaby m.in. zmodernizować drogi i alejki parkowe, wybudować parkingi i wyremontować place, a także wybudować nową trasę kolejki wąskotorowej i odbudować pozostałe dwa odcinki kolejki linowej Elka.

d4ju8ku

Podczas poniedziałkowej sesji radni zgodzili się m.in. na zapewnienie środków na rozpoczęcie przygotowań do inwestycji budowy parkingu dla gości odwiedzających Park Śląski. W rejonie katowickiej ul. Agnieszki w pierwszym etapie ma powstać parking na 1 tys. miejsc postojowych; docelowo - na 5 tys. miejsc. Ponadto w parku prowadzona będzie inwestycja przeciwpowodziowa.

Położony na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i modernizowany Stadion Śląski. Co roku Park odwiedza kilka milionów osób.

d4ju8ku

Podziel się opinią

Share
d4ju8ku
d4ju8ku