Wojna cenowa w budowlance. Nawet 90 proc. polskich firm ma problemy
Polskie firmy postanowiły wspólnie poszukać ratunku - donosi "Puls Biznesu"
Budowlańcy mają dość wojny cenowej. Na początku października spotkają się, by porozmawiać o skutkach wyniszczającej rywalizacji i możliwościach jej zakończenia - donosi "Puls Biznesu".
W spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele firmy doradczej Simon-Kucher & Partners, która zbadała światowe firmy z różnych branż pod kątem uczestnictwa w wojnie cenowej.
- 58 proc. respondentów przyznało, że obecnie jest zaangażowanych w wojnę cenową. W polskim sektorze budowlanym wskaźnik jest jeszcze wyższy, może sięgać nawet 80-90 proc. - szacuje Artur Staniec, dyrektor w Simon-Kucher & Partners.
O tym, że wojna cenowa daje się we znaki firmom budowlanym, świadczy fakt, że październikowe spotkanie to niejedyna inicjatywa zmierzająca do jej zakończenia. Akcję walki z kontraktami za najniższą cenę rozpoczyna właśnie Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB).
- Nie da się zakończyć wojny cenowej, administracyjnie narzucając firmom zasady konstruowania ofert. Rynek to przecież właśnie cenowa konkurencja. Ważne, żeby była zdrowa i racjonalna - mówi Maciej Grelowski, przewodniczący rady głównej BCC.