Wojtyna: kryzys finansowy przemawia za szybkim przyjęciem euro

Obecny kryzys finansowy przemawia za szybkim
wejściem Polski do strefy euro, przy czym decyzja ta powinna
zostać poprzedzona dostosowaniem systemu prawnego, w tym zmianą
konstytucji - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki
Pieniężnej.

02.04.2009 | aktual.: 03.04.2009 12:13

Jak ocenił Wojtyna podczas czwartkowej debaty w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wejście Polski do systemu ERM2 przyniesie silniejsze zakotwiczenie naszej waluty i zniweluje gry spekulacyjne na deprecjację złotego.

_ Rząd powinien przedstawić nową mapę drogową wejścia Polski do strefy euro. Bez tego poziom niepewności będzie większy, większa będzie też podatność na ataki spekulacyjne _ - dodał członek RPP.

Według niego, wejście do systemu ERM2 jest celowe, ale po uprzednim dostosowaniu systemu prawnego, w tym najważniejszej kwestii czyli zmiany zapisów w konstytucji.

Prof. Wojtyna uważa, że w dobie kryzysu korzyści ze zwiększania deficytu budżetowego byłyby niewielkie i niepewne, znacznie większe jest ryzyko związane z takim działaniem.

W jego opinii, spowolnienie gospodarcze spowodowane kryzysem powinno być katalizatorem do przeprowadzenia reform systemowych, m.in. systemu zabezpieczeń społecznych.

Zdaniem członka RPP prof. Stanisława Owsiaka, ten rok i wykonanie budżetu państwa będzie "okresem próby" dla konserwatywnej polityki fiskalnej rządu, polegającej na utrzymywaniu w ryzach deficytu.

_ Minister finansów może napotkać barierę pieniądza pożyczkowego. Będzie on też więcej kosztował poprzez konieczność utrzymania większej rentowności papierów rządowych _ - ocenił prof. Owsiak.

Źródło artykułu:PAP
finanseemurpp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)