Niemcy przywrócili kontrole. Teraz mają problem
Rozszerzenie kontroli granicznych w Niemczech wywołało niespodziewane problemy kadrowe w policji. Funkcjonariusze zostali przeniesieni z dworców i lotnisk do ochrony granic. Niemiecki związek zawodowy przestrzega przed dalszymi roszadami, które mogą zagrozić bezpieczeństwu.
Rozszerzenie kontroli granicznych w Niemczech przysporzyło policji więcej problemów kadrowych, niż przewidywano wcześniej. Kierownictwo służb zdecydowało się na przydzielenie funkcjonariuszy z dworców kolejowych i lotnisk do ochrony granic, raportuje gazeta "Welt am Sonntag".
Pomimo zapewnień ze strony policji federalnej, że trudności kadrowe są nadal do opanowania i nie występują powszechnie, "WamS" zwróciła uwagę, że problemy te dotyczą kilku dużych landów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowcy w oku drona. Nie wiedzieli, że wszystko się nagrywa
Na przykład w Bawarii po pięciu funkcjonariuszy z komisariatów w Wuerzburgu i Norymberdze, odpowiedzialnych za dworce kolejowe, zostało tymczasowo skierowanych do komisariatu w Freilassing, aby prowadzić kontrole na granicy z Austrią. Policjanci pracujący na lotnisku i dworcu w Monachium również zostali tam przeniesieni.
Roszady kadrowe w Nadrenii Północnej-Westfalii
Podobne zmiany zasobów personalnych miały miejsce w Nadrenii Północnej-Westfalii, położonej na zachodzie Niemiec.
Związek zawodowy policji (GdP) w Niemczech ostrzegł, że rozszerzenie kontroli granicznych nie powinno prowadzić do redukcji liczby funkcjonariuszy w innych jednostkach. Szef GdP Andreas Rosskopf w wypowiedzi dla "WamS" zaznaczył, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w kraju. Rosskopf dodał, że nie należy także uzupełniać braków kadrowych, rozmieszczając mniej doświadczonych funkcjonariuszy na granicach, co mogłoby obniżyć jakość ich szkolenia.
Niemcy kontrolują swoje granice
Od września 2015 r. niemiecka policja kontroluje granicę z Austrią ze względu na szlaki nielegalnej migracji. Od około roku prowadzone są również kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Po sierpniowym ataku nożownika w Solingen, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser około dwa tygodnie temu zarządziła kontrole na granicach z Francją, Luksemburgiem, Holandią, Belgią i Danią.
Policja federalna w Niemczech jest odpowiedzialna za ochronę granic, dworców kolejowych, lotnisk oraz wspiera lokalne jednostki policji.