Trwa ładowanie...
d2qwirk

Wrocław/ Budżet obywatelski w 2016 r. wyniesie 25 mln zł

Przyszłoroczny budżet obywatelski Wrocławia wyniesie 25 mln złotych, większość środków będzie przeznaczona na projekty rejonowe; w głosowaniu nad wyborem projektów do realizacji będą mogli wziąć udział wrocławianie, którzy ukończyli 16 lat.

Share
d2qwirk

Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej wrocławskiego magistratu poinformowała na konferencji prasowej we wtorek, że na potrzeby przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasto podzielono na 14 rejonów i na te lokalne projekty przeznaczono w sumie 21 mln zł.

"To odpowiedź na wcześniejsze sugestie mieszkańców, którzy chcieli by do ich obszarów przypisać określone kwoty. Wnioski z poprzednich edycji wskazują, że bez takiego podziału większość projektów realizowanych było w południowej części Wrocławia, gdzie mieszka więcej osób. Teraz każdy rejon ma do wydania po 1,5 mln zł" - mówiła Szymczak-Pomianowska.

Dodała, że na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano 4 mln zł, ale maksymalna wartość jednego z nich nie może przekroczyć 1 mln zł.

d2qwirk

W ramach projektów rejonowych mieszkańcy będą mogli zgłosić jeden projekt tzw. duży o wartości do 750 tys. zł oraz projekty małe (do 250 tys. zł).

Ratusz postanowił umożliwić głosowanie nad wyborem projektów także młodszym wrocławianom. W nowej edycji wrocławskiego budżetu obywatelskiego głosować będą mogli nie tylko pełnoletni wrocławianie, ale już osoby, które ukończyły 16 lat. Jedna osoba będzie mogła głosować na cztery projekty - dwa ogólnomiejskie i dwa rejonowe.

Zgłaszanie projektów rozpocznie się na początku stycznia i potrwa do początku marca. Głosowanie po weryfikacji projektów zaplanowano we wrześniu i październiku.

Szef biura partycypacji społecznej urzędu miejskiego Bartłomiej Świerczewski podkreślił, że zmiany zasad dotyczących podziału budżetu obywatelskiego są efektem konsultacji z mieszkańcami.

W poprzedniej edycji do realizacji zakwalifikowano 79 projektów o wartości 20 mln zł. W 2014 r. na wrocławski budżet obywatelski również przeznaczono 20 mln zł i do realizacji zakwalifikowano 80 projektów. Rok wcześniej edycja pilotażowa zamknęła się kwotą 3 mln zł.

d2qwirk

Podziel się opinią

Share
d2qwirk
d2qwirk