Trwa ładowanie...
d145wj0

Wskaźnik BIG oceniający bezpieczeństwo działalności gosp. wzrósł o 1,5 pkt. - BIG InfoMonitor

18.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik BIG, oceniający bezpieczeństwo działalności gospodarczej, wzrósł o 1,5 pkt. do 19,32 pkt. co oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa prowadzenia...

d145wj0
d145wj0

18.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik BIG, oceniający bezpieczeństwo działalności gospodarczej, wzrósł o 1,5 pkt. do 19,32 pkt. co oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej od 5 lat - wynika z marcowego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

"Obecny wzrost głównego Indeksu BIG jest słabszy niż w poprzednim badaniu jednak trend wzrostowy można zaobserwować od początku 2013 r. Jest to spowodowane lepszymi nastrojami polskich przedsiębiorców dzięki przyspieszeniu gospodarczemu. Biorąc pod uwagę wyniki składowe prowadzonego badania, na obecny poziom wartości wskaźnika wpływ mają bardziej pozytywne oceny sytuacji we wszystkich badanych branżach. Obecny wynik jest najwyższym od blisko 5 lat" - napisano w komentarzu do badania.

Wskaźnik BIG, w grudniowym badaniu wzrósł o 3,73 pkt. względem września i wyniósł 17,8 pkt.

"Ponownie spełniły się nasze przewidywania dotyczące poprawy nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Kolejny raz wzrasta główny Indeks BIG. Oznacza to, że mamy do czynienia ze stałym trendem (...) Mając na uwadze coraz lepszą sytuację naszej gospodarki, możemy spoglądać w przyszłość ze spokojem i umiarkowanym optymizmem" - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

d145wj0

Z badania wynika, że odnosząc się do sektorów analizowanych od początku badania, znaczącą zmianę zanotowano wśród dostawców usług finansowych.

"Indeks BIG w ciągu trzech miesięcy wzrósł w tej grupie o 4,86 pkt. i obecnie wynosi on 34,1 pkt. - tym samym osiągając najwyższy poziom w historii badania. Wysoki wzrost - o 3,63 pkt. - nastąpił również wśród przedsiębiorców. Na tak znaczącą poprawę wskaźnika BIG wpływ miało zwiększenie zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań oraz spadek poziomu przeterminowanych wierzytelności" - dodano w komentarzu.

Ponadto autorzy raportu zwracają uwagę, że ponownie powiększyła się grupa firm, która otrzymuje 90 proc. należności w terminie. "Od ponad pół roku spada również liczba firm, które oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tys. zł. Obecnie grupa ta jest niższa o 3 pkt. proc. i dotyczy 25 proc. firm" - dodano.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu od -100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji.

Badanie zrealizowano w formie wywiadów telefonicznych na losowo-kwotowej próbie firm działających w Polsce, które posiadają przeterminowane zobowiązania o zapadalności co najmniej 60 dni przed datą realizacji badania. (PAP)

nik/ ana/

d145wj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145wj0