Trwa ładowanie...
d3vb8qh

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VI zmniejszył się o 3 pkt mdm - IRG SGH

05.07. Warszawa (PAP) - W czerwcu 2011 roku w przemyśle przetwórczym odnotowano spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Coraz słabsze jest pozytywne oddziaływanie czynników...

d3vb8qh
d3vb8qh

05.07. Warszawa (PAP) - W czerwcu 2011 roku w przemyśle przetwórczym odnotowano spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Coraz słabsze jest pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych, a oddziaływanie czynników sezonowych podlega zakłóceniom. Prowadzi to do zmiennych reakcji przedsiębiorstw i pogorszenia koniunktury - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury w przemyśle w czerwcu zmniejszył się o 3 pkt mdm.

"Wskaźnik koniunktury w czerwcu zmniejszył swoją wartość w stosunku do maja o prawie 3 punkty. Pogorszenie koniunktury odnotowano zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 1,5 punktu" - napisano w komentarzu do badań.

"Ujemna roczna zmiana wartości wskaźnika nastąpiła po raz pierwszy od odbicia w 2009 roku. Wskazuje na wygasanie pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Przedsiębiorstwa informują o wzroście produkcji oraz ogólnego portfela zamówień. Daje to podstawy do oczekiwania poprawy koniunktury w efekcie pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych" - dodano.

IRG SGH podkreśla również, że portfel zamówień eksportowych zmniejszył się zarówno w skali ostatniego miesiąca, jak i całego roku.

d3vb8qh

"Impulsów dalszej poprawy koniunktury należy zatem oczekiwać ze strony podmiotów krajowych" - wynika z badań.

"Poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich nastroje. Saldo pytania o ogólną kondycję gospodarki zwiększyło się w tym miesiącu o ponad 4 punkty. Ciągle jest jednak ujemne i niższe od wartości sprzed roku" - dodano.

Instytut wskazuje także, że przewidywania na najbliższą przyszłość są umiarkowanie optymistyczne.

"Przedsiębiorstwa spodziewają się niewielkiego wzrostu produkcji, ale także spadku zamówień, co nie sprzyja poprawie koniunktury w najbliższych miesiącach" - podkreślają eksperci. (PAP)

bg/ jtt/

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh