Wskaźnik PMI wyraźnie zwolnił w sierpniu (aktl.)
#
dochodzą komentarze ekspertów
#
01.09.2015 10:25
01.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI, obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego, wyraźnie zwolnił w sierpniu br. - wynika z danych zaprezentowanych we wtorek przez Markit. Spadek wskaźnika o 3,4 punkty wobec lipca br. był największym odnotowanym od stycznia 2005 roku.
"Tempo wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i eksportu było zdecydowanie słabsze we wszystkich trzech przypadkach. Firmy ograniczyły aktywność zakupową, a zaległości produkcyjne wyraźnie zmalały" - podkreślili autorzy badania w komentarzu.
Jak dodano, zarejestrowano brak presji inflacyjnej, a koszty produkcji wzrosły zaledwie nieznacznie w porównaniu z lipcem. Odnotowano też "wznowienie trendu spadkowego dla cen pobieranych za wyroby gotowe".
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, tak gwałtowne pogorszenie koniunktury można przypisywać nadzwyczajnym ograniczeniom w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu, jakie miały miejsce w sierpniu. "M.in. ze względu na obecną sytuację chińskiej gospodarki nie można jednak mieć pewności, że w kolejnych miesiącach koniunktura w sektorze przemysłowym ponownie będzie tak dobra, jak w połowie bieżącego roku" - zauważył Kozłowski
Jak podkreślili w swym komentarzu analitycy Raiffeisen Bank Polska, oceny koniunktury znalazły się na najniższym poziomie od września minionego roku i odnotowały najsilniejszą jednorazową korektę od 2005 r. "Chociaż większość komponentów indeksu pozostała powyżej kluczowego poziomu 50 pkt rozgraniczającego ekspansję od spadku aktywności, to wszystkie odnotowały wyraźnie słabsze oceny niż miało to miejsce miesiąc wcześniej. Wynik indeksu jest o tyle zaskakujący, że z zupełnie przeciwstawnymi tendencjami mieliśmy do czynienia wśród głównych partnerów handlowych Polski (np. dla Niemiec wzrosty odnotował zarówno indeks PMI, jak i IFO)" - napisali.
Ich zdaniem uwagę zwraca bardzo silna redukcja indeksu obrazującego bieżący poziom produkcji. Komponent, który od dłuższego czasu regularnie przewyższał w odczytach wartości ogólnego indeksu w sierpniu spadł do 50,9 pkt. "W naszej ocenie trudno znaleźć fundamentalne przyczyny, które mogłyby tłumaczyć tak silną korektę indeksu. Jej źródeł doszukiwalibyśmy się bardziej w czynnikach jednorazowych, takich jak np. wyjątkowo wysokie temperatury w sierpniu czy wprowadzane przejściowe ograniczenia w dostawie prądu dla części dużych odbiorców przemysłowych. W konsekwencji zakładamy, że kolejny miesiąc powinien przynieść korektę odnotowanego w sierpniu spadku. Chociaż nie sądzimy, by dzisiejszy odczyt zapowiadał trwałe odwrócenie trendów w polskiej gospodarce, to niewątpliwie stanowi on silną przesłankę sugerującą, że także sierpniowe dane o produkcji przemysłowej mogą uplasować się poniżej oczekiwań i średnioterminowego trendu" - zaznaczyli.
Z zaprezentowanych danych wynika, że sierpień był jedenastym miesiącem z rzędu, kiedy wskaźnik pozostał powyżej neutralnego poziomu 50 pkt. Oznacza to ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. "Wskaźnik spadł jednak z lipcowego poziomu 54,5 i odnotował wartość 51,1, wskazując na najsłabsze tempo wzrostu w obecnym okresie odczytów powyżej 50. Spadek wskaźnika miesiąc do miesiąca o 3,4 punkty był największym odnotowanym od stycznia 2005 roku" - podkreślili eksperci Markit.
Analitycy zwrócili uwagę, że sierpień był jedenastym miesiącem z rzędu, kiedy wzrosła liczba nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym. "Jednak tempo tego wzrostu wyraźnie spowolniło w porównaniu do lipca i było najsłabsze w obecnym okresie wzrostów. Ogólnie liczba całkowitych nowych zamówień i zamówienia eksportowe odnotowały w sierpniu tylko niewielki wzrost" - wyjaśnili.
Słaby napływ nowych zamówień w sierpniu wpłynął na poziom produkcji. "Wzrost produkcji został utrzymany, jednak był on najsłabszy w obecnym jedenastomiesięcznym okresie wzrostów. Produkcja była częściowo wspierana poprzez pracę nad zaległymi zamówieniami, jednak i zaległości produkcyjne zmalały w najszybszym tempie od września 2014 roku" - zaznaczono.
Zdaniem autorów, jedyną pozytywną wiadomością płynącą z najnowszych badań był dalszy wzrost poziomu zatrudnienia. "Obecny okres wzrostu liczby miejsc pracy trwa nieprzerwanie od dwóch lat. Tempo wzrostu zatrudnienia nieco wyhamowało, nadal jednak pozostało wyraźne" - napisano.
"W sierpniu koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie. Niektóre firmy informowały o zniżkowej presji na koszty powstałej w wyniku niższych cen ropy i metali. Po pierwszym od trzech lat wzroście w lipcu, w najnowszym okresie badań producenci zredukowali ceny wyrobów gotowych" - czytamy w komunikacie.
Starszy ekonomista Markit Trevor Balchin komentując sierpniowy odczyt wskaźnika dla Polski stwierdził, że "lipcowe i sierpniowe dane wskazują, iż produkcja przemysłowa może wpłynąć w dużo większym stopniu na wzrost gospodarczy w trzecim kwartale".
Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.