Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł we IX o 0,6 pkt mdm - BIEC
13.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł we wrześniu o 0,6...
13.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł we wrześniu o 0,6 pkt w porównaniu do sierpnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"Był to czwarty, kolejny miesiąc obniżania się wartości WPI, co może sugerować, że lipcowy wzrost inflacji nie przerodzi się w trwałą tendencję. Równie prawdopodobny jednak jest również wariant, że prognozowany spadek inflacji będzie miał charakter krótkookresowy. Pomimo wrześniowego spadku wskaźnika jego poziom ciągle nieznacznie jest powyżej swego ostatniego lokalnego minimum. We wrześniu spośród jego dziewięciu składowych siedem działało w kierunku spadku inflacji, a dwie w kierunku jej wzrostu" - napisano w komunikacie BIEC.
BIEC podaje, że czynnikiem, który w tym miesiącu w największym stopniu przyczynił się do spadku wskaźnika była obniżka kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.
"Dotyczyła ona zarówno kosztów pracowniczych, jak i pozostałych kosztów działalności firm. Jednostkowe koszty pracy, które w przedsiębiorstwach stanowią 60-70 proc. ogólnych kosztów spadają od wiosny br. Szczególnie szybko przedsiębiorcy obniżali je w ostatnich miesiącach" - napisano.
"Podobną tendencję obserwujemy w przypadku jednostkowego kosztu produkcji obejmującego poza kosztami pracy pozostałe kategorie takie jak koszty utrzymywania zapasów, zakupu materiałów i surowców do produkcji oraz ogólne koszty zarządcze" - dodano.
"Ograniczanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to warunek konieczny dla ożywienia gospodarczego i wyższej konkurencyjności. Proces ten w najbliższych miesiącach będzie najprawdopodobniej kontynuowany" - głosi komunikat BIEC.
Jak podaje biuro, jednym z elementów wpływających na koszty funkcjonowania firm są ceny transportu i magazynowania.
"Ostatnie dane na ich temat za czerwiec br. wskazują na niewielki spadek cen tego rodzaju usług w stosunku do miesiąca poprzedniego. Niemniej jednak od początku roku ceny te wykazują tendencję do wzrostu i w ujęciu rocznym usługi tego rodzaju zdrożały o 3,6 proc., a więc znacznie powyżej wskaźnika inflacji oraz wskaźnika cen producentów. Spośród poszczególnych kategorii usług świadczonych przedsiębiorcom, najszybciej w ostatnim czasie rosły ceny transportu samochodowego oraz ceny magazynowania" - napisano.(PAP)
jba/ jtt/