Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w XI o 1 pkt proc. - BIEC.
01.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie wzrósł o ponad 1 punkt do 132,6...
01.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie wzrósł o ponad 1 punkt do 132,6 pkt - podał instytut BIEC.
"Dynamika poprawy wskaźnika coraz bardziej przypomina kształt litery "V" i takiego przebiegu ożywienia gospodarczego w najbliższych miesiącach można się spodziewać. Poprawa koniunktury obejmuje coraz więcej sfer działalności gospodarczej i utrwala się. Również z otoczenia polskiej gospodarki, zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i z reszty świata nadchodzi coraz więcej pozytywnych informacji" - napisano w komentarzu.
Spośród ośmiu komponentów wskaźnika w listopadzie pięć przyczyniło się do jego wzrostu, dwa pozostały na niezmienionym poziomie, zaś jeden uległ pogorszeniu.
"Wśród składowych, które wzrosły, szczególne znaczenie dla przyszłych tendencji w gospodarce ma poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Jej spadek w okresie spowolnienia gospodarczego (od kwietnia 2008 do kwietnia 2009) był wyjątkowo głęboki - wyniósł ok. 20 proc. Opóźniona w stosunku do zmian aktywności gospodarki reakcja rynku pracy, a zwłaszcza nieelastyczne wynagrodzenia spowodowały tak głębokie jej załamanie. W ostatnich miesiącach gospodarka odrobiła zaledwie 1/3 utraconej w 2008 i pierwszej połowie 2009 r wydajności. Poprawa wydajności pracy w najbliższych miesiącach będzie kluczowa dla wyników finansowych przedsiębiorstw, choć może mieć negatywny wpływ na wielkość zatrudnienia i skalę bezrobocia" - napisano w komentarzu.
Z badań BIEC wynika, że w ostatnim miesiącu nieco wyhamowało tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.
"Jednak od kwietnia do sierpnia br. ich wzrost był na tyle silny, że obecne ograniczenie tempa nie wydaje się zagrożeniem dla planów produkcyjnych firm w najbliższej przyszłości. Jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw przybywa zapasów wyrobów gotowych. Mimo to, ostatnie dane wskazują na wzrost produkcji sprzedanej przemysłu. Można więc sądzić, że zwiększenie zapasów w magazynach przedsiębiorstw nie jest spowodowane ograniczeniami po stronie popytu, ma jedynie charakter dostosowania ich poziomu do fazy ożywienia, w której popyt i skala produkcji jest wyższa od tej z okresu spowolnienia. Jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy symptomy poprawy koniunktury były bardzo niepewne, przedsiębiorstwa redukowały ich poziom w celu ograniczania kosztów" - dodano w komentarzu.
Z badań wynika, że w ostatnich dwóch miesiącach menedżerowie firm zachowują ostrożność w ocenach co do perspektyw rozwojowych naszej gospodarki. Ich opinie na ten temat nie pogarszają się, ale również nie poprawiają.
"Jednak skala poprawy tych ocen w pierwszej połowie br. była znaczna, stąd też krótkookresowe wyhamowanie wzrostu tego wskaźnika nie budzi na razie niepokoju" - napisano. (PAP)
map/ jtt/