Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców za granicą

Polacy przebywający za granicą mają czas do wtorku, aby zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. "Do głosowania za granicą zarejestrowało się już 380 tysięcy osób" - wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Za granicą wyborcy mogą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowaniaZa granicą wyborcy mogą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowaniaŹródło: East News, fot: Grzegorz Bukala/REPORTER
dv82xpn
dv82xpn

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Za granicą wyborcy mogą głosować również na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Absolutna nieprawda". Prezes ZBP o szansach "złotówkowiczów" na unieważnienie kredytów

Jak złożyć wniosek, aby głosować za granicą?

Są trzy sposoby na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców za granicą: przy użyciu usługi e-Wybory (https://ewybory.msz.gov.pl/), poprzez złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie) lub poprzez złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

Poza granicami Polski wyborcy będą mogli oddać głos w jednym z 410 obwodów głosowania. Najwięcej obwodowych komisji wyborczych utworzono w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków, a więc w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju.

dv82xpn

Głosowanie w niektórych obwodach ze względu na różnicę czasu odbędzie się w sobotę 14 października. Osoby głosujące za granicą otrzymają trzy karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą w wyborach do Senatu, a trzecią - referendalną. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu będzie wyglądać jak w okręgu nr 19 (Warszawa), zaś karta do głosowania w wyborach do Senatu będzie wyglądać jak w okręgu nr 44 (obejmującym 4 stołeczne dzielnice: Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz).

Wybory 2023. Rekordowa liczba zapisanych za granicą

Na platformie X najnowsze dane na ten temat opublikował Krzysztof Lisek - były parlamentarzysta i europoseł, a obecnie dyrektor na Mołdawię w Międzynarodowym Instytucie Republikańskim IRI. Z zamieszczonego wpisu dowiadujemy się, że na wybory za granicą zapisało się już co najmniej 380 tysięcy osób. "Polonio, jesteś wspaniała" - napisał Lisek.

Z informacji przekazanych przez MSZ wynika, że liczba obwodów głosowania nigdy nie była większa. Obecnie mowa o 417 placówkach. Dotychczas najwięcej utworzonych za granicą obwodów zarejestrowano w 2019 roku. Resort Spraw Zagranicznych poinformował, że w związku z dużym zainteresowaniem głosowaniem za granicą, powstanie siedem nowych zagranicznych obwodów głosowania. Utworzone zostaną one w: Amsterdamie, Bredzie (Holandia), Alicante, Maladze (Hiszpania), Karlsruhe, Norymberdze (Niemcy) i Mediolanie (Włochy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dv82xpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv82xpn