Trwa ładowanie...
d1508z9

Wybrali modelowe domy w programie Mieszkanie+. Architekci dostali po 35 tys. zł

Ponad 250 pracowni architektonicznych chciało wziąć udział w konkursie na projekt modelowej zabudowy wielorodzinnej w rządowym programie Mieszkanie+. Ostatecznie do udziału zaproszono 76 z nich, a komisja wybrała cztery równorzędne zwycięskie projekty.
Share
Jedna z nagrodzonych prac na modelową zabudowę wielorodzinną w ramach programu Mieszkanie+
Jedna z nagrodzonych prac na modelową zabudowę wielorodzinną w ramach programu Mieszkanie+Źródło: Mateusz Herbst/EMA Studio, Fot: mat. prasowe
d1508z9

Program Mieszkanie+ zakłada powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za metr.

Aby osiągnąć takie ceny, potrzebne są odpowiednio zaprojektowane budynki - mają być energooszczędne, ale zarazem nie odbiegać od trendów w architekturze. W tym celu spółka Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGK Nieruchomości) ogłosiła ogólnopolski konkurs. Udziałem w nim było zainteresowanych ponad 250 pracowni. Do pierwszego etapu wytypowano 76 z nich. Architekci mieli za zadanie zaprojektować modelową zabudowę wielorodzinną dla bliżej nieokreślonej lokalizacji, przez co mieli dużą dowolność.

Do kolejnego etapu przeszło 12 pracowni. Tym razem architekci musieli zaprojektować budynki, które mają stanąć przy ul. Korczaka w Katowicach. W sumie ma tam powstać około 500 mieszkań. - Firmom, które zgłosiły się do konkursu, zaproponowaliśmy udział w specjalnych warsztatach, tak aby stworzyć swego rodzaju platformę wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy pracowniami architektonicznymi a wytwórcami technologii. My jako BGK Nieruchomości jesteśmy przekonani, że istnieje potrzeba tworzenia nowych pomysłów oraz nowych innowacyjnych rozwiązań. Chodzi bowiem o stworzenie koncepcji budowy mieszkań dostępnych cenowo, ale jednak, co zawsze powtarzam, spełniających określone kryteria jakościowe – podsumował główną ideę stojącą za konkursem wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.

d1508z9

Ostatecznie jury konkursowe zdecydowło o przyznaniu czterech równorzędnych nagród w wysokości 35 tys. zł. Odebrali je Mateusz Gierszon, Mateusz Herbst oraz pracownie S.A.M.I. Architekci i Kuryłowicz & Associates. W uzasadnieniu czytamy, że "nagrodzone projekty wyróżniały się m.in. funkcjonalnością zaplanowania przestrzeni publicznej, zróżnicowaniem skali i gabarytów w celu uniknięcia unifikacji zabudowy mieszkaniowej, a także zastosowaniem technologii skracających czas i koszt realizacji inwestycji". Nagrodzone prace będą przedmiotem dalszych prac projektowych w konwencji warsztatowej.

Źródło: Kuryłowicz & Associates
d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9