Trwa ładowanie...
dk4536b

Wydarzenia gospodarcze w skrócie sobota-niedziela, 5-6 września

- Deficyt budżetowy w 2010 roku wzrośnie do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku - poinformował w wywiadzie zamieszczonym w piątek wieczorem na stronach internetowych...

Share
dk4536b

- Deficyt budżetowy w 2010 roku wzrośnie do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku - poinformował w wywiadzie zamieszczonym w piątek wieczorem na stronach internetowych "Rzeczpospolitej" minister finansów Jacek Rostowski. Minister szacuje wzrost PKB w 2009 na 0,7 proc. wobec 0,2 proc. w prognozie dotychczasowej.

- Minister finansów Jacek Rostowski szacuje wzrost PKB w tym roku na 0,9 proc. wobec 0,2 proc. w prognozie dotychczasowej. Natomiast w 2010 roku wzrost PKB ma wynieść 1,2 proc., wobec wcześniej prognozowanych 0,5 proc. - powiedział minister w wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej".

- Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił w sobotę, że zapowiedziany na 2010 rok deficyt budżetowy w wysokości 52,2 mld będzie pod kontrolą. Minister Rostowski ma przygotowaną "mapę drogową" na trzy lata, jak z tego deficytu wyjść - powiedział rzecznik w "Kontrapunkcie" radia RMF FM.

dk4536b

- Podana przez ministra finansów informacja, że w 2010 r. deficyt budżetu może wynieść 52, 2, mld zł, nie jest dla mnie zaskoczeniem - powiedział w sobotę PAP główny ekonomista Business Center Chlub Stanisław Gomułka.

- Zapowiedzi resortu finansów dotyczące przyszłorocznego wzrostu długu publicznego i deficytu budżetowego są dowodem na to, że rząd szykuje podwyżkę podatków i cięcia wydatków. Z cięciami będzie trudniej, ale próby z pewnością rząd podejmie - powiedział w sobotę PAP wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

- Spodziewam się, że po informacjach dotyczących znacznego wzrostu deficytu budżetowego i długu publicznego, rynki zareagują znacznym spadkiem wartości złotego. O tym, że do końca roku za euro będziemy płacili mniej niż 4 zł można zapomnieć - powiedział w sobotę PAP główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak.

- Przedstawiony przez ministra finansów czarny scenariusz przyszłości budżetu jest obliczony na to, by w toku kampanii prezydenckiej powiedzieć, że jest lepiej niż zakładano, a to zasługa rządu Donalda Tuska. Przynajmniej w części jest to element czarnego PR-u - powiedział w niedzielę PAP doradca prezydenta, prof. SGH Adam Glapiński.

dk4536b

- Nie należy podwyższać podatków, a jeśli - to tylko dla najbogatszych - mówił w sobotnich Sygnałach Dnia w programie I PR prezydent Lech Kaczyński. Za konieczne uznał natomiast uszczelnienie systemu ściągania podatków.

- Sprzedaż samochodów osobowych w sierpniu 2009 roku w ujęciu rocznym wzrosła o 3 proc. i wyniosła 21.060 sztuk, w porównaniu z lipcem dilerzy sprzedali o 14,6 proc. mniej aut - wynika z komunikatu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

- Od stycznia do końca sierpnia tego roku w Polsce sprzedano 242 515 nowych samochodów osobowych, o 3,22 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje instytut Samar, monitorujący rynek.

- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował w sobotę w Łodzi, iż w ciągu ostatnich, niespełna dwóch lat podpisano umowę na budowę ponad 1000 km dróg krajowych, dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic. Większość z tych inwestycji ma być gotowa na przełomie 2011 i 2012 roku.

dk4536b

- Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom (DT) wystawił na sprzedaż swego operatora telefonii komórkowej T-Mobile UK, czwartego największego na brytyjskim rynku - donosi tygodnik "Sunday Times".

- Premier Gordon Brown zaapelował do rządów najbardziej uprzemysłowionych państw świata o to, by mimo oznak przezwyciężania globalnej recesji nadal utrzymały działania stymulujące gospodarkę, a wstrzymując je działały w skoordynowany sposób.

- Ministrowie finansów G20 uznali w sobotę na spotkaniu w Londynie, że antyrecesyjne działania, stymulujące globalną gospodarkę, powinny być utrzymane do czasu, aż ożywienie się utrwali. Uzgodnili też propozycje "utemperowania" płac i premii w bankowości. (PAP)

pam/

dk4536b

Podziel się opinią

Share
dk4536b
dk4536b