Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 15 września, 20.00
...
15.09.2011 | aktual.: 15.09.2011 20:23
15.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z premierem Portugalii Pedrem Passos Coelho. Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu w strefie euro.
- Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) uznał w czwartek, że sprzedaż działek przekształconych z rolnych w budowlane nie podlega VAT, jeżeli następuje "w ramach zarządzania majątkiem prywatnym". Zdaniem ekspertów orzeczenie jest korzystne dla części sprzedawców.
- PiS uważa, że władze stolicy bezprawnie uniemożliwiły przeprowadzenie referendum dotyczącego m.in. prywatyzacji SPEC-u i podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. W czwartek złożyło w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
- Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję na zakończenie w tym roku negocjacji ws. umowy stowarzyszeniowej i pogłębionej strefy wolnego handlu z Ukrainą.
- Od piątku nieformalne spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych UE
- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie rekomendował przyszłemu rządowi, by podjął stosowne decyzje dotyczące naszego uczestnictwa w projekcie Odessa-Brody-Gdańsk.
- Podwyższenie od 1 stycznia 2012 r. minimalnego wynagrodzenia za płacę do 1500 złotych brutto oznaczać będzie dla osoby otrzymującej minimalną płacę realną podwyżkę o 79,52 zł miesięcznie.
- Sejm nie zajmie się na ostatnim posiedzeniu projektem PiS ws. zmian w ustawie o systemie oświaty, dotyczącym przedszkoli - poinformował marszałek Grzegorz Schetyna.
- Minister edukacji Katarzyna Hall bierze pod uwagę możliwość zmian w dotychczasowych przepisach wprowadzających w przyszłym roku obowiązek nauki dla sześciolatków. Wówczas we wrześniu 2012 do szkoły poszłyby obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby skończone 6 lat.
- Kilkudziesięciu pracowników Zakładów Azotowych Puławy (Lubelskie) pikietowało w czwartek przed siedzibą zarządu spółki. Domagali się m.in. podwyżek płac i protestowali przeciwko praktykom mobbingu stosowanym ich zdaniem przez zarząd.
- Budowa tysiąca "świetlików" (centrów edukacyjno-wychowawczych), zwiększenie ulgi rodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, przedszkola otwarte w godz. 6-18 - to niektóre propozycje programowe Platformy Obywatelskiej. Tzw. "pakiet dla rodziny" zaprezentowała PO na czwartkowej konferencji prasowej.
- W przyszłym unijnym budżecie znacząco zwiększy się pula środków na programy realizowane w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), łączące partnerów z wielu krajów UE - ocenia minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
- Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. powołanie Krajowej Inspekcji ds. Zwierząt i zakazuje trzymania dzikich zwierząt w cyrkach, trafi do komisji. Podczas debaty za dalszymi pracami nad projektem były wszystkie kluby: PO, PiS, SLD, PSL i PJN. Obywatelski projekt przygotowany przez Koalicję dla Zwierząt trafi do komisji: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zajmą się nim jednak dopiero posłowie przyszłej kadencji.
- Posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości oddalili w czwartek wniosek PiS dotyczący odwołania przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza (SLD). Wniosek miał znaczenie symboliczne, gdyż było to ostatnie posiedzenie komisji w tej kadencji Sejmu.
- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, na PO zagłosowałoby 37 proc. Polaków; PiS mogłoby liczyć na 20 proc. poparcia, SLD na 7 proc., a PSL na 6 proc. - wynika z sondażu CBOS przesłanego w czwartek PAP.
- O weto do noweli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która umożliwia sprzedaż i picie na stadionach napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu, apelują do prezydenta niektórzy senatorowie i duchowni oraz prezes PiS.
- W końcu lipca 2011 r. pogłowie trzody chlewnej wynosiło 13 mln 508,5 tys. sztuk i było o 9,1 proc. mniejsze niż przed rokiem - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
- Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała w czwartek odrzucenie jedynej poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Poprawka zmierza do ograniczenia prawa do informacji.
- Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu głosami PiS przyjęła w czwartek uchwałę potępiającą zarząd TVP m.in. za zatrudnienie w jednym z programów Adama Darskiego "Nergala". Podczas głosowania większość zasiadających w komisji posłów PO była nieobecna.
- Bez porozumienia zakończyło się przed warszawskim sądem pierwsze posiedzenie ugodowe dot. zadośćuczynień, jakich domagają się od MON rodziny żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Zadośćuczynień za śmierć swoich bliskich chce 69 osób - żony, dzieci i rodzice 27 żołnierzy i jednego cywila, którzy zginęli na misjach zagranicznych.
- Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił w czwartek złożony w trybie wyborczym pozew kandydata na senatora SLD Jacka Piechoty przeciwko ubiegającemu się o reelekcję senatorowi PiS Krzysztofowi Zarembie. Sprawa dotyczyła słów wypowiedzianych przez Zarembę na jednej z konferencji prasowych, a odnoszących m.in. się do tego, że Jacek Piechota, jako minister gospodarki przyczynił się swoimi działaniami do upadku stoczni w Szczecinie.
- Kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych odznaczył w czwartek za zasługi na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego prezydent Bronisław Komorowski.
- W Pałacu Prezydenckim zainaugurowano w czwartek kampanię "Idziemy na wybory", której celem jest zachęcenie osób niepełnosprawnych do wzięcia udziału w głosowaniu. Trzeba likwidować realne bariery, ale i bariery w sercach i umysłach - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że przepis, który uniemożliwiał osobom niesłyszącym ubieganie się o prawo jazdy, został zmieniony i wejdzie w najbliższych dniach w życie. Środowisko osób niesłyszących chce od ministerstwa oficjalnych przeprosin w tej sprawie.
amp/ ana/