Trwa ładowanie...
d45sdtf
d45sdtf

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 25 listopada, 17.00

...
Share
d45sdtf

25.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że PO i PSL zawarły porozumienie o współpracy koalicyjnej w sejmikach wojewódzkich. Obie partie chcą też współpracować w powiatach.

- Na terenie Polski nie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada to nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która w sobotę wchodzi w życie. Nowe przepisy zakazują wytwarzania i wprowadzania do obrotu w Polsce jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli tzw. środków zastępczych, którymi określono dopalacze.

d45sdtf

- Senat jednogłośnie przyjął w czwartek zmianę ustawy o cudzoziemcach, która reguluje m.in. sprawy przedłużania wiz oraz tryb konsultacji między państwami przy odmowie wjazdu. Izba wprowadziła jednak do noweli cztery drobne poprawki.

- Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Zmiany wprowadzają m.in. definicję europejskiej infrastruktury krytycznej; będzie to infrastruktura, której zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa UE.

- Senat jednogłośnie poparł w czwartek zmianę ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która precyzuje przepisy dot. stosowania przymusu bezpośredniego i zwiększa uprawnienia rzecznika praw pacjenta. Ustawa wróci jednak do Sejmu, bo Senat wprowadził jedną poprawkę.

- Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zmiana prawa sprawi, że od 2011 r. zawodowi strażacy będą dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy.

d45sdtf

- Sąd nie będzie miał już obowiązku orzekania wobec pijanego rowerzysty zakazu prowadzenia samochodu - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, przyjęta w czwartek przez Sejm. Zmiana wynika ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego.

- Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek jednogłośnie przyjął Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

- Klub SLD przedstawił w czwartek projekt ustawy w sprawie bezpłatnych porad prawnych, które miałyby świadczyć osobom najuboższym urzędy gmin. W ten sposób - argumentowali politycy Sojuszu - pomoc prawna stałaby się bardziej dostępna.

- Krakowska prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie odsłuchania zapisów z czarnych skrzynek samolotu Tu-154M przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego - poinformował PAP prok. Janusz Hnatko z prokuratury okręgowej.

d45sdtf

- Krakowska prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia wobec trzech osób w sprawie kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z muzeum Auschwitz - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej prokurator Robert Parys.

- Rolnicy ubiegający się o pieniądze na odbudowę swojego gospodarstwa po powodzi, będą mogli starać się o zaliczkę na ten cel. Senat poparł w czwartek, uchwaloną tego dnia przez Sejm, nowelizację ustawy w tej sprawie, nie zgłaszając do niej żadnych poprawek.

- Ponad 117 tys. osób doświadczających przemocy skorzystało w 2009 r. z pomocy gminnych i powiatowych ośrodków wsparcia - wynika ze sprawozdania z realizacji krajowego programu przeciwdziałania przemocy. Przedstawił je w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej wiceminister pracy Jarosław Duda. Z pomocy instytucji prowadzonych przez gminę (punkty konsultacyjne, ośrodki wsparcia oraz ośrodki interwencji kryzysowej) skorzystało 67,5 tys. osób, a z instytucji prowadzonych przez powiat - 49,8 tys.

- W 2010 r. na działalność prokuratury zaplanowano prawie 1,7 mld zł - o 5,8 proc. więcej niż przed rokiem. Uposażenie prokuratorów między rokiem 2008 a 2011 wzrośnie zaś o blisko 30 proc. - powiedziała w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

d45sdtf

- Wobec zmian kadrowych w telewizji publicznej, TVP cofnęła pozew wobec Agory, od której domagała się przeprosin za naruszenie dóbr osobistych. Chodziło o artykuły "Gazety Wyborczej", w których napisano m.in., że TVP to "tuba propagandowa PiS", a zarząd działa na szkodę spółki.

- Spada liczba wypadków przy pracy. Od stycznia do października 2010 r. doszło do 424 śmiertelnych wypadków a ponad 600 osób doznało ciężkich obrażeń ciała. W tym samym okresie rok wcześniej zginęło 488 osób, a ponad 850 doznało ciężkich obrażeń - wynika z najnowszych danych PIP.

- 41-letni górnik zginął w czwartek w kopalni Knurów - części kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Kompanii Węglowej. Pracownik został przysypany skałami stropowymi 850 m pod ziemią - wynika z informacji nadzoru górniczego i Kompanii Węglowej.

amp/

d45sdtf

Podziel się opinią

Share
d45sdtf
d45sdtf