Trwa ładowanie...
d2xtm74

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 26 kwietnia, 20.00

...

d2xtm74
d2xtm74

26.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku maja wystosuje list z propozycją współpracy do wszystkich środowisk prawicowych, w tym do Solidarnej Polski - tak zdecydowało w czwartek kierownictwo PiS.

- Polski nie stać na wybudowanie Centralnego Portu Lotniczego - poinformował w czwartek wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. Zapowiedział, że jeżeli znajdzie się prywatny inwestor, to będzie mógł liczyć na pomoc np. w pozyskaniu gruntów. Z opublikowanego w marcu 2011 r. raportu zamówionego przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że Centralny Port Lotniczy między Warszawą a Łodzią powinien zostać wybudowany do 2020 r.

- Współpraca w zgazowywaniu węgla brunatnego, rozwój technologii w przemyśle wydobywczym, najnowsze technologie w energetyce węglowej były tematami wystąpień uczestników czwartkowego forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie.

d2xtm74

- Dzierżawcy i część posłów skrytykowali w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa nowe przepisy dotyczące gospodarowania państwowymi gruntami. Dotyczy to przede wszystkim konieczności oddawania przez dzierżawców 30 proc. użytkowanej ziemi.

- Senat w czwartek opowiedział się za likwidacją ulg podatkowych dla NFI. Nie zgłoszono poprawek do przepisów uchylających te ulgi.

- Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy, która umożliwia przed Euro 2012 otwarcie dla ruchu nawet nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi wydana byłaby warunkowo, na określony czas. Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

- Mleczarnie nie będą miały obowiązku pobierania od rolników zaliczek na poczet ewentualnego przekroczenia limitu produkcji mleka - zakłada znowelizowana ustawa o organizacji rynku mleka. Senat w czwartek nie zgłosił do niej poprawek.

d2xtm74

- Ponad 109 tys. zł z tytułu abonamentu rtv zyskała KRRiT po przeprowadzonej wraz z Pocztą Polską pilotażowej akcji przypominania Polakom o ich zaległościach we wnoszeniu tej opłaty. 81 osób fizycznych i firm zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów.

- Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, zainicjowana przez rządzące miastem PiS, spotkała się ze sprzeciwem opozycji i wielu radomian. Działacze PiS przekonują jednak, że ich inicjatywa ma licznych zwolenników i zapewniają, że z niej nie zrezygnują.

- Od 1 czerwca żłobki niepubliczne w Opolu będą w tej samej cenie co placówki publiczne. Rodzice zapłacą za nie ok. 360 zł miesięcznie. Opolscy radni przegłosowali na czwartkowej sesji Rady Miasta zwiększenie dopłat do żłobków niepublicznych.

d2xtm74

- Jeśli dziecko zapada na infekcje ponad 8 razy w roku, jeśli podawanie przez dwa miesiące antybiotyków nie przynosi efektu, koniecznie trzeba sprawdzić, czy maluch nie cierpi na pierwotny niedobór odporności - mówili lekarze w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie.

- Bumar zapowiada, że może stworzyć w pół roku system, dzięki któremu służby ratunkowe będą mogły bez obaw korzystać z telefonii komórkowej i internetu. Chodzi np. o podsłuch. Bumar uczestniczy w programie UE "Secricom", który zwiększa bezpieczeństwo łączności.

- Zespół Zakopower, rockowa Luxtorpeda, Ania Rusowicz i Kuba Badach są wśród laureatów tegorocznej, 18. edycji nagród Fryderyki 2012. Gala wręczenia statuetek przyznawanych przez Akademię Fonograficzną odbywa się w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

d2xtm74

- W Sejmie rozpoczęło się w czwartek pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakładającego podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Obecnie kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

- Rząd będzie monitorował skutki reformy emerytalnej co cztery lata - powiedział w czwartek w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy emerytalnej.

- Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego poprze projekt podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, ale oczekuje dalszych zmian, nie tylko w systemie emerytalnym - oświadczył Henryk Smolarz podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad rządowym projektem dot. emerytur.

d2xtm74

- Posłowie Solidarnej Polski zapowiedzieli w czwartek złożenie wniosku o odrzucenie ustawy emerytalnej w pierwszym czytaniu.

- SLD zgłosiło wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy podnoszącej do 67 lat wiek emerytalny. Sojusz zapowiada ponadto wniosek o wysłuchanie publiczne ze względu na zbyt szybkie tempo prac nad projektem ustawy i niewłaściwe - w jego ocenie - traktowanie partnerów społecznych.

- Rządowa propozycja jest tchórzliwa - ocenił Janusz Palikot podczas debaty nad rządowym projektem zmian w systemie emrytalnym. Jednocześnie poinformował, że Ruch Palikota opowiada się za dalszymi pracami nad tym projektem.

d2xtm74

- W czwartek w drugim dniu wizyty szefa chińskiego rządu w Warszawie na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie Wen Jiabao i Donalda Tuska z 15 szefami i wiceszefami rządów państw z Europy Środkowej i Południowej.

- Ponad dwie trzecie Polaków (69 proc.) uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 18 proc. badanych, a 13 proc. nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Jak podkreśla CBOS, w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3 punkty proc. zmalał odsetek respondentów przekonanych, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a jednocześnie o 4 punkty proc. wzrosła liczba osób wyrażających przeciwną opinię.

- Zarzut zabójstwa gen. Marka Papały łódzka prokuratura apelacyjna postawiła Igorowi M. ps. Patyk oraz Mariuszowi M. Pozostali zatrzymani w tej sprawie to Tomasz W. oraz bracia Robert i Dariusz J.

- Ogromna większość Polaków (91 proc.) jest świadoma istnienia odpisów 1 proc. od podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Nie wiem o tym 7 proc. respondentów, 2 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu TNS Polska.

- Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do przyjęcia do polskiego dyrektywy UE o bezpieczeństwie jądrowym, które określa zasady bezpieczeństwa wszystkich instalacji jak elektrownie jądrowe, reaktory badawcze lub centra przechowywania wypalonego paliwa. Czas na wdrożenie przez państwa UE tej dyrektywy minął 22 lipca 2011 roku. Dotychczas nie zrobiły tego trzy państwa: Grecja, Polska i Portugalia.

- Komisja Europejska zwróciła się w czwartek do Trybunału UE o nałożenie kary finansowej na Polskę w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dotyczących zarządzania odpadami. Termin wdrożenia dyrektywy minął w grudniu 2010 r.

- Wojciech Kutyła został nowym wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli. Na to stanowisko powołała go marszałek Sejmu Ewa Kopacz na wniosek prezesa NIK Jacka Jezierskiego. Tym samym - jak podaje NIK - od 26 kwietnia kierownictwo Izby funkcjonuje w pełnym składzie (prezes i trzech wiceprezesów).

- Wiceminister spraw wewnętrznych Roman Dmowski poinformował w czwartek w Sejmie, że nie ma konkretnej daty wprowadzenia elektronicznych dowodów osobistych. Zapewnił jednocześnie, że uruchomione zostaną państwowe rejestry elektroniczne.

- Rozmawiamy z koncernami produkującymi leki onkologiczne, do Polski trafią kolejne dostawy - zapewnił w czwartek w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Arłukowicz przedstawił - na wniosek posłów SLD - informację rządu w sprawie braku leków onkologicznych - cytostatyków i związanymi z tym przypadkami wstrzymania chemioterapii. Austriacka firma produkująca część leków cytostatycznych sprowadzanych do Polski ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. Są one związane ze zmianami technologicznymi i nie wiadomo, kiedy się zakończą. Część pacjentów nie mogła otrzymać chemioterapii. W ubiegły piątek do polskich hurtowni trafił pierwszy transport brakujących leków.

- Klub PiS złożył wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji edukacji ws. nauczania religii w szkołach - poinformował w czwartek wiceszef komisji Sławomir Kłosowski. Jego zdaniem, zmieniając rozporządzenie MEN próbuje zlikwidować nauczanie tego przedmiotu.

- Ok. 200 przewoźników zablokowało w czwartek dawne przejście graniczne z Litwą w Budzisku (Podlaskie). Zdaniem polskich przewoźników, ich firmy są dyskryminowane przez Rosjan. Resort transportu zadeklarował, że poważnie traktuje problemy firm przewozowych.

- Kilkadziesiąt osób z organizacji działających na rzecz Tybetu protestowało w czwartek na pl. Zamkowym w Warszawie w związku ze spotkaniem premiera Chin Wen Jiabao z szefami rządów z państw Europy Środkowej.

- Poseł Witold Klepacz przeszedł z SLD do Ruchu Palikota. Jak powiedział, była to trudna decyzja, ale będzie starał się namawiać obie partie do współpracy i stworzenia alternatywy dla obecnego rządu. SLD przekonuje, że nie jest to wielka strata dla ich formacji.

- Polska jest w grupie sześciu państw, które KE upomniała w czwartek za brak wdrożenia do prawa krajowego unijnej dyrektywy w sprawie e-pieniądza. Stanowi on odpowiednik gotówki przechowywanej np. na kartach elektronicznych czy w telefonach komórkowych.

- Ok. 5 tys. wniosków o zmianę warunków umów na wystawianie recept refundowanych złożyli w czwartek do NFZ świadczeniodawcy - poinformował prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Chodzi o zapisy w umowach o karach za błędnie wypisane recepty.

(PAP)

amp/ jtt/ asa/

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74