Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 25 lutego, 17.00

...

25.02.2011 | aktual.: 25.02.2011 17:23

25.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę o VAT. Sejm przyjął też poprawkę PSL wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w portach.

- Śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach, nowe definicje roweru i wózka rowerowego, zasada, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem - to zmiany w prawie o ruchu drogowym uchwalone w piątek przez Sejm.

- Sejm zmienił w piątkowym głosowaniu swój regulamin w związku z Traktatem Lizbońskim. Zmiana zakłada określenie zasad wyboru reprezentacji Sejmu w konwencie zajmującym się zmianami w unijnych traktatach oraz zwiększenie kompetencji Komisji ds. UE.

- Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych - zdecydował w piątek Sejm nowelizując Prawo o notariacie.

- Zwolnienie z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych obywatelom UE oraz możliwość skrócenia terminu na wydalenie cudzoziemca przewiduje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium Polski obywateli UE.

- Karę do trzech lat więzienia za uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia - czyli tzw. stalking - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego. Kara wzrośnie do 10 lat więzienia, jeśli osoba nękana targnie się na swe życie.

- Doprecyzowanie przepisów dotyczących ławników sądowych, w tym zasad ich zgłaszania i odwoływania, przewiduje projekt nowelizacji ustroju sądów powszechnych, który w piątek został skierowany do prac w sejmowej komisji. Kluby pozytywnie oceniły proponowane zmiany.

- Sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała w piątek, by studenci medycyny nadal zdawali egzamin końcowy. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego.

- Jest kompromis w sprawie zmian konstytucji dotyczących relacji Polski z UE - zapewniają posłowie z komisji pracującej nad zmianami. Szef komisji Jarosław Gowin (PO) liczy, że nowela ustawy zasadniczej zostanie przyjęta zanim Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE.

- Sejm przyjął w piątek przez aklamację rezolucję potępiającą reżim Alaksandra Łukaszenki m.in. za przemoc i represje wobec swoich rodaków. Będziemy przypominać o waszej sprawie - zapewniał białoruskich opozycjonistów marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

- Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o pomocy zagranicznej, umożliwiający uruchomienie Polskiego Funduszu Demokratycznego - poinformował w piątek wiceszef MSZ Henryk Litwin. O potrzebie powołania funduszu mówili na spotkaniu z sejmową komisją spraw zagranicznych białoruscy opozycjoniści. Środki z funduszu mają pomóc m.in. w budowie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że według Państwowej Komisji Wyborczej "nie wchodzi w grę" ostatni możliwy termin wyborów parlamentarnych, czyli 30 października. Komorowski dodał, że rozważa zarządzenie dwudniowych wyborów.

- Koalicja PiS z SLD po wyborach parlamentarnych nie jest możliwa - oświadczył w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadnił, oba ugrupowania mają "radykalnie" różniące się programy.

- Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią; przygotowuje się zmiany dot. odpowiedzialności za zabezpieczenie przed nią; walka z powodzią w ub.r. kosztowała 3 mld zł - mówił w piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk.

- Spada liczba zachorowań na grypę. Jednak w trzecim tygodniu lutego z powodu tej choroby zmarło 11 osób. Od początku roku odnotowano 82 zgony - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny-Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- Szefowie MSZ Polski i Ukrainy Radosław Sikorski oraz Kostiantyn Hryszczenko powołali w piątek Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które ma być ważnym miejscem dialogu społeczeństw i wyrazem głębokiej przyjaźni obydwu narodów.

- Do prokuratury wojskowej wpłynęło w piątek zawiadomienie dowódcy Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez załogę Jaka-40 przy lądowaniu w Smoleńsku 10 kwietnia ubiegłego roku - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

- Prokuratura nie występowała o billingi prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony w śledztwie ws. przecieku raportu ABW o incydencie gruzińskim w 2008 r. - zapewniła Marzena Kowalska, zastępca prokuratora generalnego.

- Łódzka prokuratura apelacyjna umorzyła w piątek część śledztwa ws. okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. Umorzenie dotyczy działań prokuratorów z Katowic podejmowanych już po śmierci Blidy - dowiedziała się PAP w łódzkiej prokuraturze.

- Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Z domu zginęło 9 obrazów i 5 ikon.

- W gdańskiej prokuraturze apelacyjnej zakończyły się w piątek konfrontacje Danuty Olewnik-Cieplińskiej z siedmioma policjantami, którzy w 2003 r. odpowiadali za zabezpieczenie przekazania okupu za Krzysztofa Olewnika. Do skonfrontowania pozostał jeden funkcjonariusz.

- Jeden z liderów PiS Joachim Brudziński poinformował w piątek w Łodzi o rozwiązaniu komitetu miejskiego partii w tym mieście. Dodał, że z PiS wykluczeni zostali łódzcy działacze: Elżbieta Bartczak, Bożena Jędrzejczak, Mariusz Bogacz, Kazimierz Kluska, Krzysztof Piątkowski i Czesław Telatycki.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zdecydowała o zmianie zarzutów stawianych jednemu z podejrzanych ws. katastrofy samolotu CASA w styczniu 2008 r. Z powodu braku drugiej opinii uzupełniającej od biegłych, prokuratura nie może zakończyć śledztwa.

- Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku w śledztwie dotyczącym nielegalnego hazardu postawiła zarzuty prezesowi Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych - wynika z piątkowego komunikatu samej Izby.

- W ramach projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej" powstanie gminny standard wychodzenia z bezdomności. Na jego podstawie za 3-4 lata znowelizowane ma być prawo o pomocy społecznej.

(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)