Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 4 kwietnia, 17.00

...
Share
d32vd5v

04.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Śląska Platforma Obywatelska jeszcze w poniedziałek ma złożyć do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o opinię utożsamiającą "śląskość" z "opcją niemiecką".

- Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprotestował przeciwko wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o śląskości. Protestujemy wobec próby czynienia z nas obywateli drugiej kategorii - czytamy w przesłanym w poniedziałek PAP oświadczeniu.

d32vd5v

- Jako "niepokojące" i "skandaliczne" ocenił w poniedziałek wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS o narodowości śląskiej przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik. Jego zdaniem, przedstawiają Ślązaków jako "podstępnych tchórzy".

- Wyrwane z kontekstu słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczyły narodowości śląskiej, a nie "śląskości jako takiej" - oświadczył w poniedziałek rzecznik PiS Adam Hofman.

- Składanie doniesień, które nie są oparte na faktach, jest karalne - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odnosząc się do zapowiedzi śląskiej PO, która w poniedziałek ma złożyć do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS.

- Prokuratura Okręgowa w Płocku nie uwzględniła zażalenia Marty Kaczyńskiej na decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomej inwigilacji b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w postępowaniu dotyczącym ujawnienia raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 r.

d32vd5v

- Specustawa o bezpieczeństwie imprez masowych da realne narzędzie, by Euro 2012 było w Polsce bezpieczne - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, projekt ustawy zostanie zaprezentowany we wtorek.

- PiS zaapelowało w poniedziałek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy ws. OFE. Klub senacki Prawa i Sprawiedliwości zapowiada złożenie projektu, według którego Polscy sami decydowaliby, ile procent z ich składki trafiałoby do otwartych funduszy.

- Jeśli prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę dotyczącą zmian w OFE, wówczas SLD rozważy zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w poniedziałek szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz.

- 68 wniosków o "kłamstwo lustracyjne", ponad tysiąc śledztw pionu śledczego, 17 aktów oskarżenia i 4 skazanych, realizacja 54 tys. wniosków o dostęp do archiwów PRL; setki publikacji, wiele sesji i wystaw - to dorobek Instytutu Pamięci Narodowej w 2010 r.

d32vd5v

- Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy ustawy reformujące uczelnie wyższe są zgodne z konstytucją - zapowiedział w poniedziałek poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

- Prokuratura Okręgowa w Łodzi umorzyła w poniedziałek śledztwo dot. nieprawidłowości przy zabezpieczeniu śladów i dowodów na miejscu zdarzenia po śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy. Według prokuratury nie ma dowodów na to, że ślady i dowody były zacierane.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że z rąk piratów odbito statek, którym dowodził polski kapitan. Jak podkreślił w akcji uczestniczył okręt amerykański i komandosi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. (PAP)

pif/

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v